Hlavní obsah
Radim Hladík si je vědom toho, jak obrovskou podporu od svých fanoušků má. Foto: Jaroslav Špulák, Právo

Kytarista Radim Hladík: Čekám na transplantaci plic

Rocková skupina Blue Effect vystoupila zatím naposledy 14. září na Střeleckém ostrově v Praze. Její kytarista, legenda české scény Radim Hladík, hrál opět s kyslíkovým přístrojem, jako již několikrát předtím. Po skončení koncertu byl ale tak vyčerpaný, že byl odvezen na jednotku intenzivní péče.

Radim Hladík si je vědom toho, jak obrovskou podporu od svých fanoušků má. Foto: Jaroslav Špulák, Právo
Kytarista Radim Hladík: Čekám na transplantaci plic

S čím se potýkáte?

Už několik let bojuju s plicní fibrózou, což je choroba, která se pomaličku, ale jistě zhoršuje. Po mnoha vyšetřeních jsem se letos v srpnu dostal do registru pro transplantaci plic, takže čekám, kdy se ozve telefon a lékaři mi sdělí, že jede sanitka a odveze mě do nemocnice v pražském Motole, kde mi vymění plíce.

Vzhledem k tomu, že se choroba neustále zhoršuje, při zátěži se mi dostává z plic do krve čím dál méně kyslíku. A koncertování je opravdu velká zátěž, jak jsem zjistil. Nikdy bych tomu předtím nevěřil, protože mi to vždycky připadlo snadné. Během hodiny a půl hraní na pódiu jsem ale byl v takzvané hypoxii, což znamená, že tělo mělo v tkáních tak málo kyslíku, že mi to začalo ohrožovat srdeční sval a hrozil infarkt.

Po koncertě na Střeleckém ostrově v Praze jste se v takové situaci ocitl?

Tam už jsem to takříkajíc nevydýchal. Jakmile jsem dohrál, odvezli mě do nemocnice v Motole na jednotku intenzivní péče. Týden jsem tam jen ležel a čekal, až hodnoty, které v těle signalizují blížící se infarkt, klesnou. Potom mě pustili domů.

Předtím jsme ale s lékaři došli k závěru, že je nesmysl to dál pokoušet, a tak jsem se rozhodl koncertování přerušit. Doufám, že dočasně.

Jste úplně bez hudby?

Vůbec ne, muziku dělám dál. Jako producent dokončuju desku s Jaroslavem Hutkou. Myslím si, že bude docela zajímavá a na Hutku nezvyklá. Hraju na ní s Honzou Hrubým a Petrem Přibylem. Rád bych ji odevzdal během pár dní. Potom bych měl dělat muziku pro filmeček Vladimíra Michálka. Všechno ale musím dělat doma, v klidu a pokud možno bez námahy.

Ujdu tak deset metrů a musím se vydýchat.

Řekli vám lékaři, jak dlouho budete na transplantaci čekat?

Jsem poměrně subtilních rozměrů, a navíc ta choroba mé plíce zmenšuje, takže mi řekli, že pokud se to stane, dostanu dámské plíce, které jsou menší. O to je ta situace zajímavější. Jak dlouho ale budu čekat a jestli se dočkám, to není v mých rukou. Naděje umírá, jak známo, poslední. A já jinou šanci než transplantaci plic nemám. Mluvil jsem s pár lidmi, kteří ji podstoupili, a všichni se shodli na tom, že žijí nový život. V Motole jsou kouzelníci.

Na sociálních sítích máte od lidí obrovskou podporu. Posiluje vás to?

Na posledních koncertech jsem publiku otevřeně říkal, co mi je. Vozil jsem totiž s sebou mašinku, která mi koncentrovala ze vzduchu víc kyslíku, takže všichni viděli, že mi vedou do nosu hadičky. Při té zátěži to ale nestačilo.

Ohlasy, které se ke mně dostávají, a podpora, kterou mám… to je strašná síla. Všem děkuju a slibuju, že se pokusím pokračovat. Určitý čas budu čekat na náhradní plíce, a pokud je dostanu, po operaci bude následovat rekonvalescence. Potom chci zase hrát pro lidi. Zapíchnout to nechci, protože to bych přišel o další kyslík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků