Hlavní obsah

Kvalitní filmy v distribuci kin zpřístupní festival Manifesto

Kolekci devíti celovečerních filmů různých žánrů uvedených s úspěchem na významných světových festivalech nabídne od 2. září do 20. října ve 42 kinech putovní festival s názvem Manifesto. Jiří Králík jako ředitel distribuční společnosti 35 mm, která je dceřinou firmou společnosti HCE, novinářům řekl, že pak budou mít tyto filmy klasickou distribuční premiéru.

Kvalitní filmy v distribuci kin zpřístupní festival Manifesto

"Vždy v září a v dubnu by měl výrazně obohatit filmovou nabídku; provozovatelům kin nabídne možnost uspořádat si svůj vlastní minifestival složený z těchto festivalových hitů," řekl Králík. Projekt je má zpřístupnit všem divákům. Dobrých a úspěšných snímků je podle Králíka stále víc, avšak kromě festivalového publika je nikdo nevidí.

"Většina českých kin se v ekonomické krizi stále více spoléhá jen na osvědčené komerční tituly a 3D filmy, které se staly módou i důvodem k masové digitalizaci kinosálů," vysvětlil Králík. Do první devítky zařadil například snímky australské monodrama Kluci jsou zpět s Clivem Owenem v hlavní roli, teroristickou černou komedii britského režiséra Christophera Morrise Čtyři lvi, francouzský animovaný snímek Iluzionista a životopisný film o zrodu legendární dívčí punkové skupiny The Runaways, který natočila v celovečerní tvorbě debutující americká režisérka Floria Sigismondiová.

Francouzský snímek Mimina, v němž čtyři filmové štáby současně během tří let zaznamenávaly první tři roky života dětí narozených v Kalifornii, Namibii, Tokiu a poušti Gobi, projekt ozvěn světových festivalů 1. září v pražském kině Atlas zahájí.

Podle Králíka se Manifesto bude konat v sedmi regionech, z nichž každý tvoří dva kraje. "Z každého regionu půjde o šest až osm převážné 'kamenných' kin, za týden bude moci každé z nich uvést celou kolekci či její podstatnou část," uvedl Králík, podle něhož je cílem přehlídky nabídnout kvalitní snímek prakticky pro každou cílovou skupinu a zájemce. Převažovat budou hrané filmy, ale v kolekci se pokaždé objeví i celovečerní dokument či snímek animovaný.

"Výši vstupného necháváme na kinech," podotkl Králík s tím, že filmy se v distribuci objeví jen ve dvou kopiích. Jedinou výjimkou bude snímek Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2 - Exodus, který se 21. října na česká filmová plátna dostane ve čtyřech kopiích. Při výběru filmů pro podzimní a jarní část Manifesta hodlá Králík úzce spolupracovat především s karlovarským festivalem a Febiofestem.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků