Hlavní obsah
František Kupka: Déroulement sur bleu et vert Foto: Christie's

Kupkův obraz se ve Francii prodal za více než milión korun

Kvaš významného českého malíře Františka Kupky se prodal za 43500 eur (asi 1,1 miliónu korun). Dražbu moderního umění pořádala aukční síň Christie's v Paříži. Odhadní cena díla slavného autora se přitom pohybovala jen kolem 10 000 až 15 000 tisíc eur (asi 260 000 až 390 000 korun).

František Kupka: Déroulement sur bleu et vert Foto: Christie's
Kupkův obraz se ve Francii prodal za více než milión korun

Vydražené Kupkovo dílo bylo vytvořeno technikou kvaše. Jde o malbu na papíře vodovými barvami, které se ovšem na rozdíl od akvarelu nanášejí v neprůhledných vrstvách. Obraz má název Déroulement sur bleu et vert, což by se dalo přeložit jako rozvíjení či odvíjení na modré a zelené.

Vůbec nejcennějším dílem aukce byl obraz Pabla Picassa s názvem Sedící žena. Odborníci odhadovali jeho cenu na 1,2 miliónu eur. Obraz se nakonec prodal za téměř dvojnásobek - 2,2 miliónu eur (přes 57 miliónů korun). Dražila se rovněž díla Edgara Degase či Amedea Modiglianiho.

František Kupka (1871-1957) je v centru zájmu sběratelů dlouhodobě a některá jeho významnější díla se v posledních letech prodala mnohem dráže než v Paříži. Obraz Tvar modré z roku 1913 se téměř přesně před rokem vydražil v Praze za 55,75 miliónu korun bez aukční přirážky, což je dodnes rekordní suma za český obraz. V červnu 2011 se dílo Pohyb prodalo v londýnské aukci v přepočtu za 35,5 miliónu korun a patří mu druhé místo.

Na čelných místech žebříčku nejdražších děl od českého umělce jsou i další Kupkovy obrazy. Élévation (Výšky) IV a Zhroucení vertikál se každý vydražily za více než 22 miliónů korun a loni v červnu těsně přesáhl 20 miliónů i Úsměv O. Národní galerie pak dala koncem 90. let dokonce po 25 miliónech korun za obrazy Kosmické jaro I. a Barevné plány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků