Hlavní obsah
František Kupka, Zhroucení vertikál, obraz s nejvyšší vyvolávací cenou v dějinách českých aukcí. Foto: Archív, Právo

Kupkův obraz se prodal za 22 miliónů, rekord nepřekonal

Obraz Františka Kupky Zhroucení vertikál se ve středu prodal na aukci v Praze za 22 miliónů korun. Stal se tak druhým nejdražším dílem prodaným na aukci v České republice. Aukční rekord nadále patří jinému Kupkovu dílu, obrazu Élévation (Výšky) IV., který se v roce 2007 prodal za 22,1 miliónu korun.

František Kupka, Zhroucení vertikál, obraz s nejvyšší vyvolávací cenou v dějinách českých aukcí. Foto: Archív, Právo
Kupkův obraz se prodal za 22 miliónů, rekord nepřekonal

Vyvolávací cena Zhroucení vertikál (En Dégradés /Verticales) byla o půldruhého miliónu nižší.

Kupkovo dílo je z roku 1935. Galerista Louis Carré jej zakoupil přímo od malíře v Paříži, do aukce ho dal soukromý sběratel. Obraz patří do série Vertikální a diagonální plány, byl mnohokrát vystavován a publikován.

Kupka tak potvrdil pověst nejžádanějšího a nejdražšího českého malíře. V první desítce nejdráže prodaných děl jsou tři jeho kompozice. Kromě výše zmíněných ještě  Abstraktní kompozice z let 1925 až 1930, která se před dvěma lety prodala za 13,4 miliónu korun.

Ve své době byla vyvolávána za nezvykle vysokou cenu - 8,5 miliónu korun. Kupkova plátna se v té době v Česku neprodávala za více než pět milionů korun. Cena 13,4 miliónu korun byla před dvěma lety rekordní, po dnešku se obraz ocitl na šesté příčce žebříčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků