Hlavní obsah
Kateřina Ostradecká v areálu broumovského kláštera Foto: Jaroslav Špulák

Krásné kostely jsou našimi poklady

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov pořádá již několik let v oblasti Broumovska pozoruhodné kulturní akce. Místo se stalo cílem mnoha lidí, kteří hledají zajímavé i náročné kulturní vyžití. O letošní letní sezóně Právo hovořilo s Kateřinou Ostradeckou, mediální zástupkyní centra.

Kateřina Ostradecká v areálu broumovského kláštera Foto: Jaroslav Špulák
Krásné kostely jsou našimi poklady

Co je vlajkovou lodí letošního kulturního léta na Broumovsku?

Hlavní aktivitou je hudební festival Za poklady Broumovska. Letos nás čeká už jedenáctý ročník, startuje v sobotu 2. července v otovickém kostele svaté Barbory. Vystoupí na něm stipendisté české Akademie komorní hudby a německé nadace Villa Musica s houslistou Janem Fišerem a violoncellistou Philipem Grahamem. Následovat bude dalších devět koncertů, které se uskuteční každou letní sobotu v kostelích takzvané Broumovské skupiny. Jsou to unikátní díla známých architektů Dientzenhoferů. I díky tomu má festival opravdu krásnou atmosféru. Přijít může každý, což je dáno i tím, že vstupné je dobrovolné.

Proč jste festival nazvali Za poklady Broumovska?

Jedním z jeho cílů je odhalit krásné kostely na Broumovsku, což jsou ony poklady. Jejich stav nyní bohužel neodpovídá jejich kulturní a historické hodnotě. Festival by přesto rád poukázal na to, jaké nádherné stavby v kraji jsou, a zároveň popularizoval klasickou hudbu.

Má festival vzhledem ke stavu kostelů i charitativní charakter?

Má. Výtěžek z dobrovolného vstupného jako organizátoři dáváme na opravu kostelů, ve kterých se festival koná. Za deset ročníků se vybral asi milión a půl korun a opravilo se toho docela dost. Například martinkovický kostel dostal nové mřížoví, kostely ve Vižňově a Heřmánkovicích mají nové trámoví, byla opravena střecha šonovského kostela, restaurovány varhany pro božanovský kostel. Práce před námi je ale mnohem více. Kostely jsou, jak už jsem říkala, ve špatném stavu a pro letošní rok musely být dokonce v šonovském a heřmánkovickém z toho důvodu koncerty zrušeny. Náhradní místo konání ještě bude upřesněno.

Předpokládám, že jste kromě festivalu Za poklady Broumovska připravili i další akce.

Budeme uvádět hudebně-divadelní projekt Hra Nic E. Premiéru měl v srpnu loňského roku a dali ho dohromady dramaturgyně Renata Putzlacher, režisér Radovan Lipus a scénograf Šimon Caban, který mimo jiné pracuje pro karlovarský filmový festival. Vznikl mezinárodní herecký česko-polský tým, ve kterém jsou herci z různých divadel. Hru nazkoušeli během pouhých čtrnácti dnů u nás v klášteře, kam se sjeli z různých míst a teprve tam se poznali. V létě nás čeká sedmá a osmá repríza, a to 31. července a 2. srpna. Všechna předešlá představení byla vyprodána.

O čem inscenace je?

O Broumovsku, o historii regionu i kláštera. Je pojata moderně, jsou v ní nostalgie i humor a doprovází ji živá kapela. Zazní v ní i písničky Jarka Nohavici nebo Karla Plíhala. Podtitul hry je hudebně scénický slalom Broumovskem. Myslím si, že jejímu obsahu a poslání naprosto odpovídá.

Pokud vím, v klášteře probíhají i zajímavé koncerty, které si muzikanti obecně chválí. O co přesně jde?

Je to projekt, který se jmenuje Art Café. V prostoru nad klášterní kavárnou v budově bývalého klášterního gymnázia se konají koncerty celý rok, vždy dvakrát v měsíci. Hrají na nich umělci ze zahraničí i České republiky. V létě probíhají pod širým nebem v klášterní zahradě. Letošní open airy jsme zahájili 22. června koncertem Adama Morkuse.

Další bude 27. července, vystoupí na něm Kateřina Svobodová a skupina Tajemoje. Zajímavým projektem je i Galerie Dům. Jde o výstavy současného umění v klášterní zahradě. Před několika dny jsme zahájili výstavu Ondřeje Basjuka Přenos do kolonie b. Zároveň byla zahájena i sochařská výstava nazvaná Klášterní zahrada 2016. Představují se na ní tři autoři, jejichž objekty jsou různě rozmístěny po celé zahradě, která je volně přístupná veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků