Hlavní obsah
Jednatel Rock Café Michael Pánek Foto: Peška Stanislav , ČTK

Konec Rock Café? Buď je to lajdáctví, nebo má o to někdo zájem, říká vedení

V pondělí se v pražském klubu Rock Café konala tisková konference, jež měla objasnit kauzu zákazu koncertů v jednom z nejslavnějších českých hudebních klubů. Dostavilo se několik pracovníků podniku i jeden obyvatel domu, ve kterém jsou problémy s hlukem. Z radnice, která většinu domu vlastní a rozhoduje o existenci klubu, nepřišel nikdo.

Jednatel Rock Café Michael Pánek Foto: Peška Stanislav , ČTK
Konec Rock Café? Buď je to lajdáctví, nebo má o to někdo zájem, říká vedení

Jednatel Rock Café Michael Pánek popsal situaci podniku, který stojí před zánikem. Hlavní problém podle jeho slov vznikl lajdáctvím, nekvalitní prací stavební firmy a nedostatkem komunikace.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma podle Pánka vyjadřuje Rock Café slovně podporu a to opakovaně, ale vztah klubu a radnice podle toho nevypadá. Pánek zdůraznil, že nechce vést žádnou válku s úředníky, ale klub v současné době nemůže pořádat ani jeden koncert a z dalších činností podle pořadatelů nelze ekonomicky přežít. Prostor by v takovém případě už ani nechtěli provozovat.

Rock Café funguje od roku 1990 v jednom z nejatraktivnějších a nejdražších míst v ČR, na Národní třídě v Praze. V budově byly po roce 2000, v době, kdy o hluku všichni museli vědět, přebudovány nebytové prostory na bytové, a tak prudce zesílil tlak části obyvatel na ukončení koncertů.

Byty nad klubem byly prodávány občanům za ceny, které se od tržních liší v řádech miliónů korun

Podle smluv, které Rock Café předložilo novinářům, byly byty nad klubem prodány několika občanům za ceny, které se od tržních liší v řádech miliónů korun. Např. velký byt o rozloze 103 metrů čtverečních stál 645 tisíc. V této oblasti kolem Václavského náměstí ale aktuálně realitní kanceláře nabízejí byty za 5 až 20 miliónů korun podle velikosti.

Není však pravda, že by tam nebyly žádné byty už v 90. letech. Na otázku Novinek vedení Rock Café odpovědělo, že malé množství bytů se nacházelo v budově už předtím, klub tam tedy nebyl první, jak dříve někteří příznivci klubu uváděli. Problémy s hlukem také byly už dříve. Pracovníci klubu prý ale tehdy osobně viděli jen jedinou obyvatelku a s tou měli dobré vztahy.

Michael Pánek lituje, že byly úředně zakázány veškeré hudební produkce a že necítí žádnou podporu z Prahy 1. „Buď je to lajdáctví, nebo o to má někdo zájem,“ řekl. Důkazy o plánech na jiné využití velmi atraktivní budovy ale nemá.

Shoda s obyvateli: může za to zpackaná rekonstrukce

Jak pracovníci Rock Café, tak přítomný obyvatel domu Josef Hník, se shodují, že hlavní problém je v naprosto zpackané rekonstrukci. Ještě před pár lety se přitom vše zdálo být na správné cestě. 

Praha 1, která prostor vlastní a pronajímá, zařídila odhlučnění, ale pracovníci stavební firmy nepoložili plovoucí podlahu pod pódium, aby se nepřenášel hluk. Místo toho prostor zalili betonem. Vybetonovaná je i podlaha k nosné zdi domu, takže se přenášejí vibrace.

Zástupce klubu Pánek i zástupce obyvatel Hník se shodli, že po náročné rekonstrukci situace není lepší, ale naopak horší než na začátku. Dříve byla jen trochu slyšet hudba, ale teď se nesou vibrace celým domem. Pánek uvedl, že odborník mu potvrdil možnost kvalitního odhlučnění klubu po odstranění špatných úprav, ale Praha 1 ani po roce stále nic neopravuje.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků