Hlavní obsah
Generální ředitel Národní galerie Milan Knížák 6. května na tiskové konferenci v Praze Foto: Třeštík Jan, ČTK

Knížák odmítá výtky kritiků, konkurzu se nebrání

Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák v úterý odmítl všechny výtky jeho kritiků, kteří požadují na jeho místo vypsat mezinárodní konkurz. Před několika týdny iniciátoři petice Čas na změnu vyzvali ministra kultury, aby konkurz vyhlásil. Ten nic takového neplánuje.

Generální ředitel Národní galerie Milan Knížák 6. května na tiskové konferenci v Praze Foto: Třeštík Jan, ČTK
Knížák odmítá výtky kritiků, konkurzu se nebrání

Dnes se autoři petice Knížáka ptali, zda po devíti letech v čele galerie sám ministra o vypsání konkurzu nepožádá. "Nevidím důvod, proč bych měl žádat ministra, to si udělejte sami," řekl jim Knížák na tiskové konferenci.

Podle signatářů, které reprezentují umělci Tomáš Císařovský a Jiří David a výtvarná kritička Lenka Lindaurová, prestiž galerie pod vedením Knížáka stále klesá. Instituce podle nich vykazuje "trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru".

Knížák dnes zopakoval, že kritika jeho práce je po celou dobu jeho působení ve funkci vedena osobními averzemi kritiků vůči jeho osobě. Kritici podle něj vystupují tak, že by NG měla fungovat jako kunsthalle, tedy výstavní síň; Knížák ale Národní galerii vnímá jako muzeum umění, které se podle něj musí věnovat veškerému umění, nikoli jen aktuálním trendům.

Co má dnešní muzeum sbírat, je podle něj problematické a přou se o to i ředitelé světových muzeí umění. "Každé muzeum něco volí, nikdo nesbírá všechno. Ten, kdo sbírá hity současného umění, dělá podle mě špatně. Chceme být programově jiní, nechceme podléhat hlavnímu proudu," řekl.

Podpora politiků

Výhrady ke způsobu fungování instituce pak vyvraceli ředitelé jednotlivých sbírek NG. Na výtky, že NG málo spolupracuje s prestižními zahraničními výstavami ať už spolupořádáním výstav či vzájemnými zápůjčkami, reagoval uvedením příkladů výstav Sláva barokní Čechie, Růžencová slavnost či Slezsko, perla v české koruně ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas. "Izolace by byl luxus, který si nemůžeme dovolit, to si mohou dovolit jen instituce, které nikoho nepotřebují," řekl.

Kritika se v tomto případě ale týká spíše projektů z oblasti moderního a současného umění. Ředitel této sbírky Tomáš Vlček uvedl, že v oblasti zápůjček NG kooperuje například s Muzeem moderního umění v New Yorku, s vídeňskou galerií Belveder a v blízké budoucnosti to bude britská Tate Modern.

Kritici Knížákovi také vytýkají údajnou podporu politiků jeho osoby. "Kéž by to byla pravda - kéž bych ji získal pro kulturu a pro rozvoj galerie. Je-li tu nějaký politik, který mě chce podpořit, ať to udělá, já ho k tomu vyzývám," řekl ředitel.

Ministr kultury Václav Jehlička personální změny v čele NG nyní nechystá. Připravuje ale prý účinnější systém hodnocení činnosti svých příspěvkových organizací a jejich ředitelů, jemuž bude podrobena i NG. V rámci toho se bude řešit i otázka způsobu jmenování ředitelů těchto organizací. Zatím jsou ředitelé příspěvkových organizací, k nimž NG patří, jmenováni na dobu neurčitou. Ředitel Národního divadla, které je také příspěvkovou organizací, je však jmenován na šest let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků