Hlavní obsah
Les Tambours du Bronx Foto: Jean-Michel Marchand/Colours of Ostrava

Kmenové industriální rytmy rozezní vítkovické ocelárny

Sedmnáctičlenný soubor hráčů na kovové barely Les Tambours du Bronx je jednou z nejpodivnějších kapel, která vystoupí letos na festivalu Colours of Ostrava. Do prostředí vítkovických železáren, kde vystoupí hned první den ve čtvrtek 17. července, však tento industriální soubor dobře zapadne.

Les Tambours du Bronx Foto: Jean-Michel Marchand/Colours of Ostrava
Kmenové industriální rytmy rozezní vítkovické ocelárny

Skupina se dala dohromady v roce 1987 v průmyslovém předměstí francouzského města Nevers a zpočátku jen bušila do 225litrových barelů.

Vystoupení připomínala pohanské slavnosti přenesené do industriální doby. Originální pojetí a ohromná energie je přivedla ke spolupráci se světovými hvězdami včetně Roberta Planta a Jimmiho Page z Led Zeppelin, Jaze Colemana z Killing Joke nebo Sepultury a Korn.

Na otázky Novinek odpovídal jeden z vedoucích skupiny Dominique Gaudeaux zvaný Dom.

Co vás v osmdesátých letech inspirovalo k tomu, abyste sestavili tak velkou skupinu hráčů na barely?

V roce 1987 to bylo plánováno jen pro jediné vystoupení, jako druh žertu na první rockový festival v našem městě. Chtěli jsme udělat něco velmi speciálního a více než co jiného jsme chtěli udělat pořádný hluk. Byli jsme jen parta kamarádů, žádní percussionisté, ale všichni jsme se nějak věnovali hudbě, jako zpěváci, kytaristé nebo bubeníci.

Jak došlo k tomu, že se z vás stala kapela?

Požádali nás, abychom zopakovali vystoupení pro festival krátkých filmů. Lidem se skutečně líbila tahle divná kapela a nás stále více bavilo hrát spolu. Nemuseli jsme pro to ani nic dělat, ale měli jsme koncert za koncertem, lidé nás pořád chtěli.

Jak bude vypadat koncert v Ostravě? Bude se nějak lišit od toho, který jsem viděl v klubu v Berlíně na začátku devadesátých let?

V Ostravě budeme hrát náš aktuální program. V roce 1995 jsme se rozhodli naše performance změnit v opravdové koncerty s ozvučením a světly. Nikdy jsme neustali ve vývoji ve snaze udržet divokého ducha kapely. Přidali jsme hlasy, elektroniku, jako samply a klávesy. Nyní máme na scéně klávesáka, který hraje melodie. Muzikanti dokonce spouštějí naživo videa.

Jaká byla spolupráce s bulharskými zpěváky v roce 1992?

Hraní s bulharskými zpěváky bylo úžasné. Je to pro nás stále ohromná vzpomínka. V té době jsme jen spojovali barely od olejů a hlasy, ale znělo to tak krásně, že jsme v tom pokračovali i s jinými soubory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků