Hlavní obsah

Když pod plyšáky taje led

Úspěšné recepty na peněženky filmových diváků v sobě skrývají pokušení druhých a dalších dílů, které mají nést další a další peníze. Čtyři roky po úspěšném animovaném filmu Doba ledová, na kterou jen v České republice přišlo 600 tisíc lidí, vstupuje do našich kin druhý díl animované komedie z prostředí "prehistorického" ledového parku roztomilých zvířátek Doba ledová 2 - Obleva.

Když pod plyšáky taje led

Pokračování animovaného hitu vrací na scénu chlupatého otcovského mamuta Mannyho, fanfarónského lenochoda Sida toužícího po trošce uznání, či životem poučeného (i unaveného) tygra Diega.

Tihle všichni v trojrozměrné počítačové animaci připomínají roztomilé plyšáky z poličky dívčího pokojíčku, kteří se skamarádili na život a na smrt. U filmu se setkáváme opět s režisérem Carlosem Saldanhou, který je u dvojky podepsán už pouze sám, zatímco jedničku dělal spolu s Chrisem Wedgem.

Popravdě řečeno - u této animace budeme spíše obdivovat počítačem zastřiženou srst a knoflíkové oči, nikoliv efekty pohybu například naanimovaných rtů. Blue Sky Studios, kde byla Doba ledová vyrobena, se s animací od Pixarů nebo Dreamworks nemohou poměřovat. Hlavní recept takového filmu je ale starý už od Disneyho: Zvířátka představují nadsazené karikatury lidských typů.

Guláš bez hranic

V první i druhé Době ledové žijí hlavně příběhy, které tvoří vtipný guláš nejrůznějších situací, hlášek, situací, hudebních čísel i odkazů na jiné filmy, při nichž někdy fantazie tvůrců nezná ani hranice, ani zdravý rozum. Nakonec o tom, že hlavní dějová linka není málem potřeba, svědčí groteskní sólové vsuvky smolařské kryso-veverky, která si vystačí úplně sama a celou dobu loví svůj prokletý oříšek.

Zvládne lezení po ledové stěně, dovede se vyšplhat po vlastním jazyku a za pomoci kung-fu vyřídí i gestapo tropických piraní. Doba ledová 2 - obleva ale přeci jenom přináší zápletku variující mýtické i aktuální ekologické téma, navíc do krajiny ledu a sněhu vnáší tentokrát víc romantiky.

Vlivem globálního oteplování začíná ledový park tát a celému údolí hrozí, že bude zatopeno, jakmile se protrhne přehrada. Před potopou musí hrdinové utéct na druhý konec, kde - jak praví supí proroctví - má čekat záchranná kocábka - obdoba archy Noemovy. Na cestě jsou samozřejmě nebezpečné nástrahy, na druhou stranu mamut, který se trápí tím, že je možná posledním svého druhu, se musí utkat s nástrahami lásky - potká potrhlou, svůdnou mamutici. Mimochodem není to snadné, ona si myslí, že je vačice.

Romantický i hrdinský příběh je roztomilý i sladký a ačkoliv napětí se celou dobu neudrží, je docela překvapivé sledovat, kolik emocí se snaží autoři vyždímat z nastavovaného finále. Nakonec se ale nelze ubránit dojmu, že příběh je tu z povinnosti, emoce tak úplně nepracují, vždyť i namlouvání mamutů je trochu jak z prváku střední školy, tedy dost nešikovné i dopředu průhledné.

My jsme naopak tisíckrát vděčnější za komediální nahrávky, kdy je "hlína" a legrace, jakou vzbuzuje plyšový ujetý zvěřinec. Není třeba pochybovat o tom, že děti se u filmu pomějí. Budou si připadat, jako když obživne jejich pokojíček. Navíc v českém dabingu jim k tomu bude mluvit například Jiří Lábus nebo Ota Jirák.

A dospělý doprovod může přemýšlet, na jaký muzikál či film najde v Době ledové 2 narážky. Samotný příběh se ale jen tak tak udrží na hladině vody, která se valí do údolí.

Doba ledová USA (2006), 91 min. Režie: Carlos Saldanha, scénář: Jon Vitti, hudba: John Powell. Hrají: Český dabing: Jiří Lábus, Ota Jirák, Zdeněk Mahdal, Kateřina Brožová, Zbyšek Pantůček, Jan Maxián, Martin Písařík

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků