Hlavní obsah

Kaplického Rejnok by mohl v březnu získat územní rozhodnutí

Práce na stavbě Koncertního a kongresového centra A. Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický, pokročily. Radní jednali se zástupci investora stavby za dvě miliardy korun o stanovisku k vydání územního rozhodnutí. Z Londýna na ně přiletěla i architektka Eva Jiřičná, která stojí v čele projekčního týmu. Po dopracování připomínek k němu rada vydá kladné stanovisko, řekl novinářům primátor Juraj Thoma (HOPB).

Kaplického Rejnok by mohl v březnu získat územní rozhodnutí

Podle předsedy Jihočeské Společnosti přátel hudby (JSPH) Antonína Kazila, jež o výstavbu koncertního centra několik let usiluje, by územní rozhodnutí měli získat asi v březnu, první koncert v Rejnokovi by měl být v roce 2015. Tajemného investora ale stále tají. Podle rozhodnutí krajského úřadu nebude mít stavba významný vliv na životní prostředí a takzvaná EIA se k němu nemusí vypracovávat.

V minulosti se spekulovalo, že investorem bude ČEZ, to ale Kazil odmítl. Podle něj to nebude ani ruská společnost TVEL, jež je výrobcem jaderného paliva pro Temelín a také sponzorem festivalu Emy Destinové, kterou pořádá JSPH, ani konsorcium Mir, jež se uchází o dostavbu Temelína. "Nebude to žádná společnost z východu, ani jaderná," řekl Kazil.

Radní se podle Thomy bavili s realizačním týmem zejména o dopravním napojení objektu a o tom, jak zasahuje do dalších zájmů města v lokalitě Čtyři Dvory. "Výsledkem je, že jsme nějakou shodu našli. Shoda umožnila, že město poté, co budou dořešeny dvě křižovatky, napojení areálu směrem na Husovu třídu a na ulici Evžena Rošického, vydá kladné souhlasné stanovisko pro vydání územního rozhodnutí na tuto stavbu," uvedl primátor. Pokud to projektanti stihnou, tak po příští radě.

Thoma zdůraznil, že město se na stavbě nebude finančně podílet a prodej pozemků, které má investor nyní od města pronajaté, se odehraje za standardních podmínek. Město by centrum mohlo využívat třeba pro baletní a operní inscenace Jihočeského divadla.

"V tuto chvíli nevíme, kdo bude investorem, ale vědět to chtít budeme. Pro nás je důležité, aby na těch městských pozemcích, které jsou v centru bývalého vojenského areálu ve Čtyřech Dvorech, kde se budou odehrávat i jiné aktivity, nezůstala například jáma, nebo rozestavěná stavba," řekl primátor. Město bude chtít podobné záruky jako třeba požadovalo na nestandardní stavbu autobusového nádraží, jež stojí na střeše obchodního domu.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však v lednu 2009 další jednání načas zmrazila. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. Centrum má mít například dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků