Hlavní obsah
Skupina Sto zvířat vyráží na turné. Foto: Jan Šída, Právo

Kapela Sto zvířat oslaví 30 let existence novým albem a koncerty

Novým albem a koncerty letos oslaví 30 let existence na hudební scéně skupina Sto zvířat. Album pokřtí 25. listopadu v pražském Foru Karlín. Sérii koncertů s názvem Jarní tour 30! zahájí 18. ledna v Teplicích a zakončí 3. dubna v Humpolci, informoval kapelník Sto zvířat Jan Kalina.

Skupina Sto zvířat vyráží na turné. Foto: Jan Šída, Právo
Kapela Sto zvířat oslaví 30 let existence novým albem a koncerty

„Když v roce 1990 díky sametové revoluci přišli zakládající členové trochu dřív z vojny, která přerušila jejich rokenrolovou kariéru během vysokoškolských studií a dostalo se jim do rukou pár kazet s Madness a dalšími anglickými kapelami proslulé druhé vlny ska, bylo jasné že budou hrát právě tenhle, do té doby u nás téměř neznámý žánr,” uvedl Kalina.

Formace Sto zvířat vznikla v roce 1990 z někdejšího rokenrolového bandu Matěj Čech. Skupina debutovala stejnojmennou deskou v roce 1993. „Kdyby nám někdo v roce 1990 v bistru v Nerudově ulici na Malé Straně, kde jsme po tři dny s textařem Tomášem Belkem vymýšleli název tehdy ještě neexistující kapely, předpovídal, že se dožijeme dvacáté deváté sezóny, asi bychom za něj zaplatili a řekli si, hele nějaký magor...,” konstatoval Kalina.

Třetím zakládajícím členem je zpěvačka Jana Jelínková. Dále ve Sto zvířat hrají Jan Beruška Šobr (kytara), Petr Hostinský (zpěv, klávesy), Jiří Hanzlík (barytonsaxofon), Martin Kachna Líska (trombon), Pablo Herzog (trubka), Willy Versteeg (baskytara) a Miki Nop (bicí). V současné sestavě kapela hraje od roku 2007, vydala 11 alb, natočila mnoho klipů a odehrála více než 2300 koncertů.

Zatím poslední album s názvem Ministerstvo mýho nitra vydala kapela v roce 2015. O dva roky později vyšla nahrávka Dáma s čápem koncipovaná jako sólové album Jelínkové. Jediná žena v devítičlenné skupině je členkou Sto zvířat více než polovinu svého života. Zpěvačka v nadsázce říká, že v mužské kapele „ztratila veškeré iluze o čemkoliv”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků