Hlavní obsah
Ivan Mládek na koncertě v jihopolském Opole Foto: Radka Fialová, ČTK

Jožin z bažin zazní ve filmu s Keirou Knightleyovou

Třicet let starý český hit Ivana Mládka o Jožinovi, který vystupuje z bažin a žere hlavně Pražáky, zazní v anglické filmové pohádce Suicide Brothers. V temně laděném příběhu dvou bratrů ztvární roli víly Keira Knightleyová, která se objevila například ve filmovém trháku Piráti z Karibiku nebo snímku Král Artuš. Práva na využití písně získala anglická společnost Black Forest Pictures, potvrdil Ivan Mládek.

Ivan Mládek na koncertě v jihopolském Opole Foto: Radka Fialová, ČTK
Jožin z bažin zazní ve filmu s Keirou Knightleyovou

O dalším úspěchu písničky z poloviny 70. let minulého století informoval jako první deník Blesk. "Jedná se o nějakou nízkorozpočtovou produkci, licenci jsme poskytli zdarma, protože je jenom dobře, že se tahle písnička dostane dál do světa," řekl Mládek. Dodal, že je příjemné zjistit, že je o 30 let starou písničku pořád takový zájem. Na Slovensku, v Polsku a Rusku, kde posluchači alespoň trochu rozumí textu, je to podle něj pochopitelné, v Anglii by to nečekal.

Podle Mládka objevili tvůrci filmu píseň Jožin z bažin pravděpodobně na internetu, kde klip s nezapomenutelným tancem Ivo Pešáka zaznamenal okolo deseti miliónů návštěv. "Zahráli jsme si tam tak trochu na pitomce a s odstupem doby se ukazuje, že to lidé asi mají rádi," uvedl Mládek.

Jožin v Polsce

Na počátku jeho úspěchu v Polsku stála právě píseň Jožin z bažin, která se u našich severních sousedů na začátku roku stala hitem poté, kdy jeden z uživatelů YouTube vystavil na tento web klip Józek z bagien s polskými titulky. Píseň dobyla hitparády a způsobila šílenství. Hrála se v rádiích, lidé si ji zpívali na ulici, písničku si stahovali do mobilních telefonů. Jeden z místních kabaretů využil melodie a aranžmá a napsal na Jožina vlastní politickou satiru o polském premiérovi Donaldu Tuskovi.

Mládkovi, který již s Banjo Bandem v Polsku několikrát vystoupil, podle této písně začali přezdívat "Jožin". Mládek také natočil nové album nazvané Jožin z bažin v Polsce, na němž je třetina písní nazpívána v polštině. "V téhle sezoně jsme tam odehráli asi 70 koncertů, několikrát vystoupili v televizi a chystáme se tam zase vyrazit v květnu příštího roku," sdělil Mládek.

Jožin z bažin se stal fenoménem. Před dvěma lety Národní divadlo marionet uvedlo v Centru českých loutkářů v Praze premiéru původního loutkového muzikálu pro děti, jehož název Jožin z bažin napovídá, že ho doprovázely oblíbené Mládkovy písničky. Nad vizovickou likérkou se od letošního roku tyčí čtyřmetrový, asi tunu vážící pomník Jožina z bažin, který natahuje ruku po práškovacím letadle. Bájná postava a příznivci Mládkových písní se také dočkali internetového rádia zaměřeného pouze na jeho hudbu.

Písničky Ivana Mládka provázejí téměř tři desítky let několik generací českých i zahraničních posluchačů. Nejmladší generaci seznámila s jeho tvorbou úspěšná skupina Děda Mládek Illegal Band, kterou proslavily svižné úpravy Mládkových hitů. Mládek je také autorem a jedním z herců původního sitcomu s názvem Cyranův ostrov, který začala natáčet digitální televize TV Barrandov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků