Hlavní obsah
Grafik a výtvarník Josef Hampl. Foto: Jan Šída, Právo

Josef Hampl se ohlíží za Boudníkem, Hrabalem i Kolářem

Retrospektivu grafika a výtvarníka Josefa Hampla Ohlédnutí, která nabízí klasické i šité koláže, abstraktní grafiku nebo asambláže, je možné si prohlédnout do 8. května v pražském Museu Kampa. Pražského rodáka v jeho tvorbě ovlivnily především tři významné osobnosti – explosionalista Vladimír Boudník, spisovatel Bohumil Hrabal a tvůrce koláží Jiří Kolář.

Grafik a výtvarník Josef Hampl. Foto: Jan Šída, Právo
Josef Hampl se ohlíží za Boudníkem, Hrabalem i Kolářem

Duchovní, tematický či metodologický vliv tria je více či méně patrný prakticky ve všech vystavených pracích. Nejedná se však o vědomé nebo spontánní plagiátorství, jde pouze o nepřímé estetické vodítko, které odhalí pouze kulturně poučení návštěvníci. S Boudníkem se Hampl seznámil v továrně Pragovka v padesátých letech minulého století. Tovární prostředí jej ovlivnilo natolik, že se promítlo do aktivních strukturálních grafik. Ty jsou především barevně úsporné, většinou je na nich černá a šedá v různých intenzitách, někdy doplněná tmavě modrou či rezavě oranžovou.

Díla evokují zprohýbané plechy, poškrábané skříňky dělníků, rozpukané tovární zdi či louže oleje na dílenském dvoře. Škoda že návštěvník z nich nemůže cítit vůni kolomazi, potu a spáleného paliva. Pak by byl industriální dojem takřka dokonalý.

Některá díla Josefa Hampla připomínají plech (Vražda, 1964).

Foto: Jan Šída, Právo

Hrabal Hampla podporoval nejen finančně, ale působil na něj především duchovně. Série pěti velkoformátových koláží Dovolujeme si Vás pozvat, vzniklá z rozstříhaných pozvánek na výstavy, velmi připomíná Hrabalův způsob tvorby. Spisovatel často slova a věty doslova na papír vychrlil a poté je dělil nůžkami a skládal do, podle něj, smysluplných celků. Podobně působí i vystavený kvintet panelů s různobarevnými proužky, vytvářejícími abstraktní motivy.

Koláž, která asi nejlépe evokuje Kolářův vliv, nese jméno Dopisy IV. Proužky roztrhaných fragmentů obálek složených do horizontálních linií vytvářejí nahodilé příběhy. Dojem podporují i konkrétní záchytné body, jako například otisky razítek, portréty státníků na známkách nebo fragmenty adres.

Výstavu je možné vnímat multikulturně a sledovat, jak se jednotlivé výtvarné formy i duchovní metody vzájemně doplňují a prolínají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků