Hlavní obsah
Ozzy Osbourne Foto: Sony Music

Jmenuju se Ozzy, audiokniha pro otrlé rockery

Měřítkem kvality a přesvědčivosti autobiografických příběhů bývá jejich otevřenost a upřímnost. V tomto ohledu by mohlo být životní vyprávění zpěváka a spoluzakladatele britské skupiny Black Sabbath Ozzyho Osbourna, které sepsal společně s novinářem Chrisem Ayresem, v podstatě příkladem.

Ozzy Osbourne Foto: Sony Music
Jmenuju se Ozzy, audiokniha pro otrlé rockery

Je otevřené až nadmíru, nebere si servítky, nešetří nikoho, zejména pak Osbourna samotného. Na druhou stranu, vezmeme-li v potaz, že zpěvák odjakživa staví osobní image na chuti provokovat a šokovat, vytváří svůj obraz coby rebela, jemuž není nic svaté a jehož život je protkán nepřetržitou konzumací hromad drog a hektolitrů alkoholu, zapadá obrázek z knihy do zvolené a chtěné koncepce.

Až naturalisticky třeba popisuje své zážitky z vězení, kam se dostal jako mladický delikvent. Nic lákavého není ani na důkladném líčení jeho práce na jatkách, než se stal hudebníkem. Podobné je to i s neustálými drogovými excesy a detailními momenty z osobního života.

Na druhou stranu přináší audiokniha i mnoho zajímavého z historie jedné z nejslavnějších rockových kapel světa a z prostředí hudebního průmyslu vůbec. Nutno přiznat, že mnohdy nepostrádá ani ironii a vtip. S tím vším do značné míry souvisí i jazyk, jakým je kniha vyprávěna.

Jen těžko by bylo lze doporučit ji frekventantkám dívčí nedělní školy. Jadrné výrazy a vulgarismy jsou v ní snad častější než předložky. Naprosto vynikajícím způsobem text ztvárnil ve zvukové podobě Otakar Brousek ml. Z hereckého výkonu je jasně slyšet, že ho práce na knize bavila a že si před studiovým mikrofonem s rolí Madmana, jak Osbournovi na hudební scéně přezdívají, opravdu vyhrál.

Navíc se jedná o interpreta vysloveně poučeného. Když je kupříkladu v textu zmíněna eponymní píseň Black Sabbath a naznačen její ústřední motiv, s nepochybnou jistotou ho zanotuje. Takže, patříte-li k fanouškům Ozzyho Osbourna a máte v sobě alespoň trochu rockerské otrlosti, audiokniha Jmenuju se Ozzy vás bude stoprocentně bavit, zajímat a těšit.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků