Hlavní obsah

Jiří Bartoška namluvil ve filmu Tima Burtona "houseňáka"

Začátkem března uvede společnost Falcon do českých i slovenských kin snímek vizuálního mága Tima Burtona Alenka v říši divů. V pražském studiu Virtual právě režisér Vojtěch Kotek dokončuje české znění, na kterém se podílejí Marika Šoposká, Taťjana Medvecká, Pavel Kříž, Saša Rašilov, Tatiana Vilhelmová a také Jiří Bartoška. Ten svůj nezaměnitelný hlas propůjčil houseňákovi Absolemovi; v originálu ho namluvil Alan Rickman.

Jiří Bartoška namluvil ve filmu Tima Burtona "houseňáka"

"Lepší by pochopitelně bylo hrát ve filmu Tima Burtona před kamerou, než stát za mikrofonem. Ale moc se na tento snímek těším, protože mám rád jeho bijáky. Myslím, že tenhle bude určitě výborný," řekl po natáčení Bartoška, který se za dabingového herce nepovažuje. "To jen čas od času mě tato disciplína zajímá," podotkl.

Role vševědoucího houseňáka a nezpochybnitelného strážce Orákula, žijícího na klobouku obří houby, mu byla příjemná právě kvůli jeho moudrosti. "Ví o životě hodně. Ale sympatický mi byl i proto, že je silný kuřák," řekl Bartoška, pro něhož je cigareta nezbytným doplňkem. "On ale kouří vodní dýmku - zatímco já to zkusil jen jednou a stačilo mi to," dodal populární herec.

Alenka v říši divů z roku 1865 je dílem anglického matematika a logika Lewise Carrolla. Jeho um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování zaručily jeho knize světové uznání a přerod v klasiku. Americký režisér Tim Burton, který bude letos v květnu předsedat porotě v Cannes, do filmového přepisu obsadil například australskou herečku Miu Wasikowskou i hollywoodské hvězdy Johnnyho Deppa, Helenu Bonhamovou Carterovou a Anne Hathawayovou.

Podle prvních ohlasů ke Carrollově klasice přistoupil nově a originálně; i děj je jiný, jak to má ve zvyku. Poněkud starší Alenku požádá o ruku na viktoriánské párty před stovkami snobů přihlouplý mladík. Ve strachu uteče za Bílým králíkem a spadne do jeho nory, kde se octne ve fantastické říši divů. Snímek je trojrozměrný a částečně animovaný. Jde o technologii motion capturing, která byla použita například ve filmu Polární expres.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků