Hlavní obsah

Ježek: Spor o novou knihovnu může rozhodnout až soud

Spor o soutěž na novou budovu Národní knihovny (NK) v Praze může podle ředitele Vlastimila Ježka rozhodnout až soud. Zda se na něj obrátí, zatím nechce předjímat. Jasno budeme mít tehdy, až budeme znát oficiální stanovisko Evropské komise nebo antimonopolního úřadu, řekl v pátek Ježek.

Ježek: Spor o novou knihovnu může rozhodnout až soud

Z Evropské komise tento týden došlo českému antimonopolnímu úřadu, který si názor vyžádal, stanovisko faxem. Podle komise byla soutěž, v níž se svou kontroverzní stavbou uspěl architekt Jan Kaplický, v rozporu se zákonem. Úřad pro ochranu hospodářskou soutěže (ÚOHS) zřejmě v návaznosti na názor komise doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila.

"Architektonickou soutěž může zrušit pravděpodobně jen Národní knihovna, zatím k tomu ale není žádný důvod. Musím se poradit se svými právníky. Pokud na svém původním názoru budou trvat, pak jediný autoritativní orgán, který je schopný (spor) rozhodnout, je soud," řekl Ježek.

Sporem kolem knihovny se od loňska zabýval antimonopolní úřad několikrát. Pokaždé ale stížnosti na nezákonnost soutěže zamítl s tím, že architektonická soutěž o návrh se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.

NK chce vidět listiny z Bruselu

"ÚOHS navíc odmítá dát knihovně kopie toho, co z Bruselu přišlo, takže je to těžké... My bychom ale rádi viděli to, co přišlo," řekl Ježek. Národní knihovna proto nejpozději v pondělí oficiálně požádá o poskytnutí dokumentu.

Evropská komise rozhodla, že pravidla UNESCO ani Mezinárodní unie architektů (UIA) nejsou pravidly mezinárodní organizace, která by mohla nahradit postup podle platných právních předpisů. Antimonopolní úřad podle zákona architektonickou soutěž zrušit nemůže, proto zatím vydá jen doporučení, řekla ve čtvrtek místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová.

"Nemám ke stanovisku EK žádné oficiální informace. Můj standardní názor je, že se má postupovat podle práva České republiky. Jestliže od EK přišlo, že se mělo postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek, pak už moc možností nezbývá," řekl první náměstek ministra kultury František Mikeš.

Stavbu nové budovy Národní knihovny brzdí problémy týkající se pozemků, financování a regulérnosti soutěže, z níž vzešel Kaplického návrh. Spory trvají už přes rok. Navíc podle ministra kultury nejsou na budovu peníze a projekt byl podle něj nepřipraven. V rozpočtu je knihovnu vyčleněno 1,9 miliardy korun a Kaplického projekt by stál kolem čtyř miliard.

Kaplický: budu komunikovat jen přes právníky

Jak uvedl v telefonickém rozhovoru sám Kaplický, do problémů české politiky nechce zasahovat. "Od této doby budu komunikovat jen přes mé právníky, protože jakékoli vyjádření bude součástí něčeho většího, co se stane," odpověděl Kaplický na dotaz, zda se bude bránit soudní cestou.

Příprava stavby včetně mezinárodní architektonické soutěže stála 30 miliónů korun, další skoro čtyři milióny by Kaplickému náležely v případě, že se do 2. března 2009 nepodepíše smlouva o realizaci jeho projektu. O jeho stavbu už projevil zájem skotský Edinburgh a některá česká města, možnost stavby budovy někde jinde ale architekt odmítá. Nová budova knihovny měla vzniknout kvůli nedostatku prostor pro uložení knih, který v Klementinu a hostivařském depozitáři podle vedení NK nastane po roce 2010.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků