Hlavní obsah

Jandák chce mít točnu v Krumlově

Pokud se České Budějovice a Český Krumlov domluví, zůstane otáčivé hlediště v zámecké zahradě. Zásadní krok ve sporu o dalším osudu unikátního otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku po roce 2006 udělal v pondělí v Českém Krumlově ministr kultury Vítězslav Jandák.

Jandák chce mít točnu v Krumlově

Na jednání se zástupci Českých Budějovic, Českého Krumlova, Jihočeského divadla a památkářů v letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště Jandák přivezl podporu kompromisnímu řešení v podobě nové demontovatelné točny s lehkou konstrukcí, která bude tři a půl měsíce sloužit na původním místě Jihočeskému divadlu, poté ze zahrady zmizí a po zbytek roku bude barokní zámecká zahrada v původním stavu bez otáčka, jak si představují památkáři. Projekt si vyžádá asi 19 miliónů korun. "Nejsem ministr pouze památkářů, ale i deseti miliónů lidí, od nichž dostávám tisíce dopisů, aby divadlo v zámecké zahradě zůstalo zachováno. Tyto lidi musím hájit," vysvětlil Jandák novinářům důvod, proč za točnu bojuje.

Po skončení jednání několikrát zopakoval, že chce mít točnu v Českém Krumlově navzdory názoru památkářů, kteří jsou, jak vyplynulo ze setkání, i proti této variantě, s níž jako první přišel Český Krumlov. Neobává se, že se mu jeho záměr nepodaří dovést do konce "Jsem dost silný, abych tuto točnu zde prosadil. A argumenty na to mám," konstatoval rázně Jandák.

Na tahu jsou nyní podle něj České Budějovice a Český Krumlov, které se musí do 10 dnů dohodnout, zda zpracují projekt na vybudování odstranitelné točny, o níž hovořil. Pokud se tak stane, podepíše dodatek ke smlouvě, jíž se loni České Budějovice jako vlastník zavázaly, že točnu po divadelní sezóně v roce 2006 ze zámecké zahrady odstraní a tento termín prodlouží.

"Dodatkem pan ministr prodlouží smlouvu kterou jsme podepsali s památkáři, až do roku 2008. To znamená, že točna v její současné podobě by zde sloužila ještě dva roky navíc," řekl Právu primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter (KDU - ČSL). Poté by se vystavěla demontovatelná točna. Primátor podotkl, že pokud půjde vše podle představ ministra Jandáka, upustí město České Budějovice od záměru postavit novou točnu v lesoparku Stromovka na území jihočeské metropole.

Památkáři nadále nesouhlasí

Památkářům se však toto řešení nelíbí. Kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko uvedl, že si projekt musí nejprve prostudovat, potom se rozhodne. Zdůraznil však, že charakter Českého Krumlova je dán historickou a památkovou hodnotou. Ta musí mít při rozhodování o otáčivém hledišti přednost. "Ideální řešení by bylo točnu ze zahrady vymístit," konstatoval Slavko, který se tak dostal do otevřeného sporu s Jandákem.

"Řešení není jednoduché," prohlásil nato před ministrem. "Ale naopak, řešení je velmi jednoduché, velké věci jsou jednoduché a točna pro mě je velká věc. Nechápu, proč jste 13 let přešlapovali jen tak na místě. Proč jste dopustili takové handrkování, proč jste od začátku nehledali řešení," ptal se Slavka Jandák. Jasnou odpověď nedostal. Jandák tak Slavkovi vysvětlil klady demontovatelné točny. Kastelán kontroval, že zahrada bez točny bude sice devět měsíců v roce, z velké části však v zimě. "To nejsou podle mě argumenty. Třináct let jen přešlapujete na místě. Já jsem nyní nový ministr a budu tu věc řešit tak, aby byli spokojeni jak památkáři, tak i diváci," dodal Jandák.

Problém s otáčivým hledištěm vznikl počátkem 90. let. Po generální rekonstrukci dostala nová točna v roce 1993 kolaudační rozhodnutí na dočasné užívání na pět let. Mezitím byl Český Krumlov a zámek se zahradou zapsán na seznam UNESCO, ale bez točny. Kolaudační rozhodnutí bylo několikrát prodlužováno, naposledy v roce 2002. V roce 2004 se České Budějovice ve smlouvě s památkáři za tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála zavázaly, že točnu po sezóně 2006 ze zahrady odstraní.

Anketa
Souhlasíte s návrhem ministra Jandáka, aby v zahradě českokrumlovského zámku bylo tři měsíce v roce demontovatelné otáčivé hlediště?
Ano
13.8 %
Ne, ať zůstane stávající točna
77.1 %
Ne, točna do zahrady nepatří
9.1 %
Celkem hlasovalo 1424 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků