Hlavní obsah

Jacksonův portrét od Warhola byl vydražen za více než milión dolarů

V New Yorku byl vydražen portrét Michaela Jacksona od známého pop artového umělce Andyho Warhola. Výše vítězné nabídky ani jméno kupce nejsou známy. Podle Janet Lehrerové, spolumajitelky galerie Vered Gallery, jež díla nabízela, se ale obraz prodal za více než milión dolarů.

Jacksonův portrét od Warhola byl vydražen za více než milión dolarů

"Prodej byl velmi úspěšný," uvedla Lehrerová podle agentury AFP. Bez dalších podrobností podotkla, že v aukci uspěl spekulant.

Na obraze s rozměry 76 krát 66 centimetrů je smějící se Jackson v červeném saku z období, kdy vyšla jeho přelomová deska Thriller. Odhady před aukcí hovořily o tom, že se dílo z roku 1984 prodá za jeden milión až deset miliónů dolarů. Aukce, v níž bylo možné přihazovat po telefonu, na internetu anebo na místě v galerii, skončila ve středu ve 02:00 SELČ.

Dražba podruhé

Galerie již jednou obraz dražila. Původní aukce měla skončit 12. července. Zájem o obraz ale výrazně vzrostl po smrti slavného zpěváka. Galerie jej proto z aukce stáhla a 16. července zahájila novou aukci s vyvolávací cenou 800 000 dolarů (14,5 miliónu korun), ještě v květnu se přitom prodejní cena obrazu odhadovala mezi 250 000 až 350 000 dolary, uvedla agentura AFP.

Jackson byl jednou z nejúspěšnějších osobností populární hudby všech dob. Jeho desky se prodávaly po desítkách miliónů kusů. V posledních letech jeho popularita klesla, ale po jeho skonu zájem o nahrávky opět vzrostl. Smrt padesátiletého umělce zastihla na konci června v době, kdy se připravoval na nové turné.

Warhol, který měl kořeny na Slovensku, je v dnešní době jedním z nejžádanějších umělců na světovém trhu. Například předloni v květnu bylo jeho dílo Zelená havárie (Zelené hořící auto I) z roku 1963 v newyorské aukční síni Christie's vydraženo za 71,7 miliónu dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků