Hlavní obsah
Markéta Irglová a Glen Hansard Foto: Petr Hloušek, Právo

Irglová a Hansard zahájí v únoru v České republice evropské turné

Držitelé Oscara za skladbu Falling Slowly Markéta Irglová a Glen Hansard vystoupí 1. února příštího roku ve velkém sále pražské Lucerny a 2. února v brněnském Semilassu. V České republice zahájí rozsáhlé evropské turné, které zahrne 22 koncertů v prestižních sálech 12 zemí, sdělil Jiří Sedlák.

Markéta Irglová a Glen Hansard Foto: Petr Hloušek, Právo
Irglová a Hansard zahájí v únoru v České republice evropské turné

"Důvodem, proč turné začíná právě u nás, je nejen to, že Markéta je zde doma, ale i podpora posluchačů a fanoušků v době, kdy byl celosvětový úspěch v nedohlednu," uvedl Marek Irgl, otec Markéty, který Glena Hansarda a jeho The Frames přivedl na česká pódia.

Vstupenky na pražský koncert budou v prodeji od 23. října v cenách od 440 do 935 korun. Vstupenky na brněnský koncert budou stát 750 a 875 korun.

Duo vystupující pod hlavičkou pod hlavičkou The Swell Season doprovodí na pódiu další hudebníci, členové Hansardovy domovské kapely The Frames. The Swell Season představí nové album Strict Joy, které vychází 26. října a navazuje na jejich soundtrack k filmu Once a eponymní první album.

"Vzhledem k tomu, že Čechy a Morava byly pro Glena a The Frames v posledních sedmi letech vedle Irska téměř druhou domovskou scénou, dojde určitě i na blok písní této kapely," podotkl Irgl.

Tucet nových písní

Naposledy oba hudebníci vystoupili v Praze v červnu 2008 a pak na několika letních festivalech. Od té doby projela kapela několikrát na turné Spojené státy, podmanila si ale i Austrálii, jihovýchodní Asii či Japonsko. Oscarového soundtracku Once se pouze v USA dosud prodalo přes 800 000 kusů.

Album Strict Joy obsahuje tucet nových písní, které jsou jak společným dílem Hansarda a Irglové, tak i obou samostatně. Skladby odrážející i rozpad jejich partnerského vztahu vznikly během loňského roku. Název si autoři půjčili z díla irského básníka Jamese Stephense. Desku produkoval Glen Hansard a Peter Katis a byla nahrána v Katis´ Tarquin Studios v americkém Bridgeportu. Jako host na ní hraje mimo jiné Javier Mas, kytarista Leonarda Cohena. Na její podporu vyjíždí The Swell Season v listopadu a prosinci na rozsáhlé americké a kanadské turné. V lednu se objeví na koncertech na britských ostrovech a opět v New Yorku ve slavné Radio City Music Hall.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala v roce 2003, v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal hitem po celém světě. Hansard s Irglovou napsali nejen soundtrack, ale ve snímku hráli i hlavní role. V únoru 2008 získali za píseň Falling Slowly Oscara v kategorii Nejlepší původní píseň. Jejich postavy se také později objevily v jedné epizodě seriálu Simpsonovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků