Hlavní obsah
Centrem hronovského festivalového dění je Jiráskovo divadlo. Foto: Ivo Mičkal

Hronov bude opět hostit amatérské divadelníky

Nejstarší divadelní přehlídka v Evropě a zřejmě i ve světě – Jiráskův Hronov - předvede od 2. do 9. srpna to nejlepší z amatérského divadla.

Centrem hronovského festivalového dění je Jiráskovo divadlo. Foto: Ivo Mičkal
Hronov bude opět hostit amatérské divadelníky

Letošní 84. ročník festivalu nabídne divákům přes čtyřicet inscenací ve více než sto představeních činoherního, experimentálního, studentského, loutkového, hudebního divadla i divadla poezie. Poklidné Jiráskovo rodiště se chystá na příjezd tisícovky umělců a dalších zhruba devíti set návštěvníků.

Kromě tuzemských souborů, jež byly nominovány z řady přehlídek, se představí i dánský Teater Arrièregarden s inscenací Everything has been said, they say. A současnou slovenskou tvorbu bude reprezentovat Divadlo DISK Trnava s inscenací Solitudo.

Kromě festivalových představení budou mít divadelníci možnost vzdělat se v patnácti odborných seminářích a dílnách, do nichž je přihlášeno přes tři sta zájemců. Denně se bude i diskutovat v tzv. problémovém klubu pod vedením Aleny Zemančíkové, Martiny Schlegelové, Aleše Bergmana, Petra Christova a Jana Šotkovského. Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici. Seminář zaměřený na metodu Jacques Lecoq povede Vendula Burger, seminář s názvem Kurz praktické režie Milan Schejbal, seminář Improvizačních dovedností Jana Machalíková, Hudební seminář Jan Matásek. Nejrychleji zaplněnými dílnami byly seminář Nonverbální komunikace vedený dramatičkou Danielou Fischerovou a seminář Evy Spoustové zaměřený na jevištní řeč.

Festival Jiráskův Hronov byl založen roku 1931 ve východočeském rodišti spisovatele Aloise Jiráska a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festivaly se konaly i za 2. světové války, přestože nebyly německými okupačními úřady povoleny. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují představení špičkových zahraničních neprofesionálních divadel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků