Hlavní obsah
Peter May: Šachové figurky Foto: nakladatelství Host

Hrdinové ze skotského ostrova Lewis potřetí

Peter May (1951), rodák ze skotského Glasgow, zavedl ve svém novém románu Šachové figurky čtenáře potřetí na úplný sever Evropy, až na souostroví Hebridy.

Peter May: Šachové figurky Foto: nakladatelství Host
Hrdinové ze skotského ostrova Lewis potřetí

Jeho hrdina Fin Macleod tak po dílech Skála a Muž uzavírá literární trilogii odehrávající se na ostrově Lewis.

Bývalý špičkový kriminalista se vrátil na rodný ostrov k lidem, s nimiž ho vázala dětská přátelství i první lásky. Při setkávání s nimi ovšem mimo jiné narážel na dávná tajemství.

To je i tématem závěrečné části trilogie. Začíná tím, že Fin s přírodním mužem přezdívaným Piskoř, kdysi nejchytřejším spolužákem ve třídě, objevili uprostřed vyteklého jezera neporušené letadlo s tělem svého kamaráda Roddyho Mackenzieho. Ten zmizel před více než sedmnácti lety a není pochyb, že zemřel násilnou smrtí.

Postupně odhalovaná dramata jednotlivců i celých rodin jsou oceňovanou hodnotou Mayovy trilogie, vydávané od roku 2009. Ostatně i za ni již získala mnohé literární ceny a především velký čtenářský zájem. Jen v zemích Spojeného království Velké Británie se prodalo víc než milión výtisků.

Čtenář se v novém příběhu vydává zpět do dávných chvil, kdy nerozluční kamarádi založili hudební skupinu, jejíž největší hvězdou byl právě Roddy. Jenomže trvalé přátelství nebylo nikomu dopřáno.

Pravda je krutá, nicméně očišťuje. To je také leitmotiv celé Mayovy trilogie, v níž každá z postav má nesporně zcela osobitý charakter i vůni.

Svéráz postav, vykreslených s pečlivostí psychologa, navíc hezky koresponduje s jedinečnou, tvrdou přírodní kulisou země, v níž se příběh odehrává.

Pro Mayovy ctitele má jeho český nakladatel dobrou zprávu. Mohou se těšit na další série z jeho dílny; od roku 2015 to budou thrillery s mladým čínským komisařem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou. Ty mu už před trilogií získaly světovou proslulost.

Peter May: Šachové figurky Host, přeložila Linda Kaprová, 344 stran, 329 Kč, e-kniha 197 Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků