Hlavní obsah

Hradiště se vrátí do bouřlivých šedesátek

Jedenáctý ročník Semináře archivního filmu s podtitulem Deziluze z utopie se ohlédne na výbušné období konce šedesátých let. Od čtvrtka 23. do neděle 26. dubna se v Uherském Hradišti promítne víc jak čtyřicítka snímků.

Hradiště se vrátí do bouřlivých šedesátek

„Naší snahou bylo sehnat filmy, které v Česku ještě nebyly uvedeny. Stavíme na exkluzivitě programu,“ říká za pořadatele Josef Korvas, který už zaznamenal i zvýšený zájem o účast zejména ze strany slovenských příznivců a příznivkyň filmu.

Léta, co změnila svět k nepoznání


Zatímco u nás převládá vnímání konce šedesátých let skrz pražské jaro a následnou okupaci, Seminář archivního filmu se pokusí o pohled ze širší perspektivy. V programu nechybí díla reflektující sexuální a drogovou revoluci, protiválečné protesty či generační revoltu jako takovou. Jak říkají pořadatelé, ohlíží se za „kinematografií, která byla plná bláhových utopií, nadějí a revolty vrcholících 60. let, jež stačily změnit svět k nepoznání, než jejich sny vystřídala deziluze následujícího desetiletí.“

V Hradišti bude uvedeno například kultovní dílo Dívka na motocyklu (1968), o heroinové princezně, která v kožené kombinéze brázdí Evropu vstříc profesoru filozofie v podání Alaina Delona, ke kterému utíká od svého nudného manžela. Za zmínku určitě stojí i film Rudolfa Thomeho Rudé slunce (1969), něco mezi westernovou parodií a feministickým manifestem, kde si hlavní roli zahrála Uschi Obermaier, sexuální symbol německých šedesátých let. V programu jsou také snímky Miluji tě, ty mě taky ne (1976) Serge Gainsbourga, kde si zahrála i Jane Birkin, s kultem volné lásky účtující Maminka a děvka (1972) Jeana Eustache nebo Godardovo Zachraň si kdo můžeš (život) z roku 1980.

Režisér, který spustil stávku v Cannes


Hlavním hostem festivalu bude herec a režisér Mike Sarne. Uvede svůj snímek Joanna (1968), jež spustil známou protestní stávku na festivalu v Cannes ve stejném roce. Filmaři tímto chtěli vyjádřit solidaritu se stávkujícími dělníky a protestujícími studenty. „Truffaut, Luis Malle a Godard po projekci vtrhli na jeviště a začaly protesty,“ vzpomíná Sarne. Stávkou však částečně utrpěla pověst tehdejší československé kinematografie. Mohl to být náš nejsilnější ročník v historii, vždyť do Cannes se tehdy dostaly snímky Rozmarné léto, Hoří, má panenko a O slavnosti a hostech.

Přijede také Jim Haynes, velká postava zmíněné sexuální revoluce, který v Edinburghu založil vůbec první literární festival na světě a podílel se i na zrodu amsterdamského Filmového festivalu mokrého snu. Své ostatně vypovídá i název snímku, který přijede uvést: Užívejte si bez hranic. Jde o dokument z loňského roku, který se ohlíží právě za zmíněnou amsterdamskou akcí.

Kromě těchto hostů se do Hradiště chystá řada českých historiků, sociologů a pamětníků. O přesném složení osobností se stále ještě jedná. Měli by dorazit třeba režisér Karel Vachek (poběží zde jeho slavný dokument Spřízněni volbou), filmový historik Petr Slinták nebo Anna Šabatová. Akce proběhne v prostorách kin Hvězda a Mír a také v hradišťském akademickém centru Univerzity Tomáše Bati. Denní akreditace stojí 130 Kč, organizátoři však připravili řadu slev, podrobnosti naleznete na internetových stránkách festivalu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků