Hlavní obsah

Hradiště se vrátí do bouřlivých šedesátek

Jedenáctý ročník Semináře archivního filmu s podtitulem Deziluze z utopie se ohlédne na výbušné období konce šedesátých let. Od čtvrtka 23. do neděle 26. dubna se v Uherském Hradišti promítne víc jak čtyřicítka snímků.

Hradiště se vrátí do bouřlivých šedesátek

„Naší snahou bylo sehnat filmy, které v Česku ještě nebyly uvedeny. Stavíme na exkluzivitě programu,“ říká za pořadatele Josef Korvas, který už zaznamenal i zvýšený zájem o účast zejména ze strany slovenských příznivců a příznivkyň filmu.

Léta, co změnila svět k nepoznání


Zatímco u nás převládá vnímání konce šedesátých let skrz pražské jaro a následnou okupaci, Seminář archivního filmu se pokusí o pohled ze širší perspektivy. V programu nechybí díla reflektující sexuální a drogovou revoluci, protiválečné protesty či generační revoltu jako takovou. Jak říkají pořadatelé, ohlíží se za „kinematografií, která byla plná bláhových utopií, nadějí a revolty vrcholících 60. let, jež stačily změnit svět k nepoznání, než jejich sny vystřídala deziluze následujícího desetiletí.“

V Hradišti bude uvedeno například kultovní dílo Dívka na motocyklu (1968), o heroinové princezně, která v kožené kombinéze brázdí Evropu vstříc profesoru filozofie v podání Alaina Delona, ke kterému utíká od svého nudného manžela. Za zmínku určitě stojí i film Rudolfa Thomeho Rudé slunce (1969), něco mezi westernovou parodií a feministickým manifestem, kde si hlavní roli zahrála Uschi Obermaier, sexuální symbol německých šedesátých let. V programu jsou také snímky Miluji tě, ty mě taky ne (1976) Serge Gainsbourga, kde si zahrála i Jane Birkin, s kultem volné lásky účtující Maminka a děvka (1972) Jeana Eustache nebo Godardovo Zachraň si kdo můžeš (život) z roku 1980.

Režisér, který spustil stávku v Cannes


Hlavním hostem festivalu bude herec a režisér Mike Sarne. Uvede svůj snímek Joanna (1968), jež spustil známou protestní stávku na festivalu v Cannes ve stejném roce. Filmaři tímto chtěli vyjádřit solidaritu se stávkujícími dělníky a protestujícími studenty. „Truffaut, Luis Malle a Godard po projekci vtrhli na jeviště a začaly protesty,“ vzpomíná Sarne. Stávkou však částečně utrpěla pověst tehdejší československé kinematografie. Mohl to být náš nejsilnější ročník v historii, vždyť do Cannes se tehdy dostaly snímky Rozmarné léto, Hoří, má panenko a O slavnosti a hostech.

Přijede také Jim Haynes, velká postava zmíněné sexuální revoluce, který v Edinburghu založil vůbec první literární festival na světě a podílel se i na zrodu amsterdamského Filmového festivalu mokrého snu. Své ostatně vypovídá i název snímku, který přijede uvést: Užívejte si bez hranic. Jde o dokument z loňského roku, který se ohlíží právě za zmíněnou amsterdamskou akcí.

Kromě těchto hostů se do Hradiště chystá řada českých historiků, sociologů a pamětníků. O přesném složení osobností se stále ještě jedná. Měli by dorazit třeba režisér Karel Vachek (poběží zde jeho slavný dokument Spřízněni volbou), filmový historik Petr Slinták nebo Anna Šabatová. Akce proběhne v prostorách kin Hvězda a Mír a také v hradišťském akademickém centru Univerzity Tomáše Bati. Denní akreditace stojí 130 Kč, organizátoři však připravili řadu slev, podrobnosti naleznete na internetových stránkách festivalu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků