Hlavní obsah
Michaela KLevisová: Ostrov šedých mnichů Foto: Motto

Hledání vraha mezi lidmi s vlastními příběhy

Prozaička Michaela Klevisová, dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní prózu roku, nabízí čtvrtý román, na jehož počátku je vražda. Jmenuje se Ostrov šedých mnichů a děj umístila na nizozemský ostrůvek Schiermonnikoog.

Michaela KLevisová: Ostrov šedých mnichů Foto: Motto
Hledání vraha mezi lidmi s vlastními příběhy

Šedivé vlny Severního moře daly i název příběhu spojujícímu české a nizozemské reálie. Hrdinkou je Ingrid Ruttenová, česká soudní překladatelka, která se před desetiletím v Amsterdamu seznámila s tamní hvězdou televizní reportáže. Johan Rutten, muž s tváří Marlona Branda, si přízeň dávno rozvedené ženy získal takřka okamžitě. A když se rozhodl přesídlit do Čech a televizní branži vyměnit za zemědělské hospodářství, byla nadšená. Jenomže po letech se rozhodl opět změnit styl života – vrátit se na ostrov a vydat se po stopách smrti Gwen de Vriesové, která nebyla nikdy objasněna.

Druhá smrt postihne právě Ruttena, o němž místní kriminalista Jacob Deelen zjistí, že byl zřejmě vydírán. A tak se hlavní podezřelou stává právě „cizinka“ Ingrid Ruttenová. Ta však, nebo spíš autorka, povolává Josefa Bergmana, pražského kriminalistu, který se také ocitl na rozcestí osobního i profesionálního života.

Klevisová spojuje vyprávění takřka všech příbuzných mrtvé Gwen. Rozvětvená rodina je početná, a tak čtenář sleduje mozaiku snů, nadějí a reality mnoha lidí. Každý skrývá vlastní příběh, nikdo není na scénu jen tak vržen jako šachová figurka.

V tom je největší síla autorky i její mimořádná schopnost, která jí umožňuje napsat vpravdě kriminální román, v němž nejde jen o to, kdo je vrahem. Tím se odlišuje od českých kolegů, kteří poctivě nabízejí jednotlivé detektivní příběhy. Klevisová dokáže vykreslit širokou paletu osudů.

Michaela KLevisová: Ostrov šedých mnichů
Motto, 376 stran, 269 Kč
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků