Hlavní obsah
Zaměstnanci listu The Post and Courier po oznámení výsledků Foto: Grace Beahm, ČTK/AP

Hlavní Pulitzerovu cenu dostal list z Jižní Karolíny za články o domácím násilí

Za sérii článků o domácím násilí na ženách získal hlavní Pulitzerovu cenu list The Post and Courier vycházející v americkém státě Jižní Karolína. V porovnání jednotlivých médií nejvíce uspěli reportéři a fotografové deníku The New York Times, kteří získali ceny ve třech kategoriích. Za prózu obdržel ocenění americký romanopisec Anthony Doerr. Výsledky v pondělí oznámili porotci z newyorské Columbijské univerzity.

Zaměstnanci listu The Post and Courier po oznámení výsledků Foto: Grace Beahm, ČTK/AP
Hlavní Pulitzerovu cenu dostal list z Jižní Karolíny za články o domácím násilí

Cenu za službu veřejnosti, která je hlavní kategorií Pulitzerových cen, vynesla jihokarolínskému listu série textů nazvaná "Dokud nás smrt nerozdělí", v níž autoři hledají odpověď na otázku, proč právě jejich stát patří mezi ty, kde umírá v důsledku domácího násilí nejvíce žen v USA.

Nejznámější newyorský deník si pak odnesl ceny za mezinárodní reportáže a feature fotografie - obě za popis šíření epidemie eboly v zemích západní Afriky. Třetí ze svých cen získal list za investigativní reportáž o vlivu lobbistů na americké kongresmany a justici.

V kategorii domácích reportáží zvítězil deník The Washington Post za odhalení pozadí práce a pochybení Tajné služby, která se při ostraze Bílého domu dopustila řady omylů. Cenu za rychlou zpravodajskou fotografii si odnesl tým deníku St. Louis Post-Dispatch za rychlé a kvalitní fotografické pokrytí atmosféry ve Fergusonu, kde loni po smrti černocha rukou bělošského policisty vypukly nepokoje.

Cenu za komentáře získala Lisa Falkenbergová z listu Houston Chronicle za své sloupky o pochybeních justice. Mezi kritiky vybrala porota práci Mary McNamarové z Los Angeles Times.

Umělecké kategorie

Románovou kategorii ovládl jednačtyřicetiletý Doerr se svým druhým románem All the Light We Cannot See (Všechno to světlo, které nevidíme) z roku 2014. Porota na knize zachycující dobu druhé světové války ocenila mimo jiné to, že popisuje paralelní příběhy slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka a "odhaluje lidskou přirozenost a dvojznačnou moc technologií".

Nejlepším divadelním kusem se stala hra amerického dramatika a scénáristy Stephena Adlyho Guirgise Between Riverside and Crazy, která je existenciální černou komedií o vysloužilém policistovi. V kategorii historických knih byla oceněna práce Elizabeth A. Fennové o domorodém severoamerickém kmeni Mandanů. Nejlepším básníkem se stal Gregory Pardio za sbírku Digest.

Univerzitní porota ceny uděluje na doporučení předních novinářů a dalších osobností. V každé kategorii dostane vítěz 10 000 dolarů (přes 255 000 Kč). Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků