Hlavní obsah
Pawel Pawlikovski (vpravo) Foto: Profimedia.cz

Hlavní filmové trofeje EFA získala Pawlikovského Ida

Film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského získal v sobotu hlavní ocenění na slavnostním večeru Evropské filmové akademie v lotyšské metropoli Rize. Polský tvůrce dostal cenu za nejlepší film, za režii a scénář. Jako nejlepší vyhodnotila film o dramatických osudech polské jeptišky i divácká porota.

Pawel Pawlikovski (vpravo) Foto: Profimedia.cz
Hlavní filmové trofeje EFA získala Pawlikovského Ida

Předávání cen zahájil v budově lotyšské Národní opery před tisícovkou pozvaných hostů předseda EFA, německý režisér Wim Wenders, a předsedkyně správní rady, polská režisérka Agnieszka Hollandová.

Hlavní vítěz večera Pawlikowski, který od počátku 70. let žije v Londýně, je tvůrcem dobře známým i v Česku. Film Ida představil na letošním karlovarském filmovém festivalu a předloni byl hostem Febiofestu. Dnešní cenu za nejlepší evropský film polský režisér převzal z rukou norské herecké hvězdy Liv Ullmannové.

Režisér Wim Wenders se svou manželkou

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Dramatický příběh polské jeptišky, která se dozvídá o svém židovském původu, vznikl v koprodukci Polska, Dánska, Francie a Británie. Scénář nabízí divákovi existenciální konfrontaci mladé ženy s její starší příbuznou, zapálenou komunistkou, která jako soudkyně v 50. letech posílala odsouzence na smrt.

Ocenění pro nejlepšího herce si z Rigy odnáší Timothy Spall za titulní roli ve filmu režiséra a scénáristy Mika Leigha Mr. Turner, životopisném dramatu excentrického britského malíře. Sedmapadesátiletý britský herec, který si zahrál ve filmech režisérů Clinta Eastwooda nebo Bernarda Bertollucciho, si letos za svůj výkon v roli malíře Turnera odnesl i cenu pro nejlepšího herce na mezinárodním festivalu v Cannes.

Titul nejlepší evropské herečky roku si podle porotců zasloužila Francouzka Marion Cotillardová za výkon ve filmu Dva dny, jedna noc, který se do české distribuce dostal minulý týden. Slávu si devětatřicetiletá umělkyně vydobyla hlavně v roce 2007 za roli Edith Piaf ve stejnojmenném filmu. Její letošní film vypráví o zoufalé snaze depresivní dívky Sandry udržet si s podporou kolegů zaměstnání v solární elektrárně.

Herec Timothy Spall a jeho manželka Shane

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Nejlepší letošní evropskou komedií je podle poroty italský snímek Mafie vraždí jenom v létě režiséra Pierfranceska Diliberta. Mezi dokumenty zvítězil německo-rakouský snímek Master of the Universe (Pán světa) zprostředkující pohled do emotivního a krutého světa investičních bankéřů. Trofej pro nejlepší animovaný film si odnesl italský film L'arte della felicita (Umění štěstí).

Cenu za přínos světové kinematografii převzal britský herec, scénárista a režisér Steve Rodney McQueen, za celoživotní dílo ocenila akademie francouzskou režisérku Agnés Vardaovou.

Český zástupce se do nominací letos nedostal. Z širší nominace do finále neprošel snímek Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové, který vypráví příběh o státem řízeném dopingu mezi sportovci 80. let v bývalém Československu.

Přehled vítězů hlavních kategorií Evropských filmových cen 2014
Nejlepší film:
Ida - Polsko/Dánsko, režie Paweł Pawlikowski
Nejlepší komedie:
Mafie vraždí jenom v létě - Itálie, režie Pierfrancesco Diliberto
Nejlepší režie:
Paweł Pawlikowski - Ida
Nejlepší herec:
Timothy Spall - Mr. Turner
Nejlepší herečka:
Marion Cotillardová - Dva dny, jedna noc
Nejlepší scénář:
Paweł Pawlikowski a Rebecca Lenkiewiczová - Ida
Nejlepší dokument:
Master of the Universe (Pán vesmíru) - Německo/Rakousko, režie Marc Bauder
Nejlepší animovaný film:
L'arte della felicità (Umění být šťastný) - Itálie, režie Alessandro Rak
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků