Hlavní obsah
Parník Vltava na archivním snímku Foto: ČTK

Historické parníky Vltava a Vyšehrad se staly kulturní památkou

Historické parníky Vltava a Vyšehrad se staly kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury. Obě lodě byly na vodu spuštěny před více než 70 lety, cestující nyní vozí na trasách od Slapské přehrady po Mělník.

Parník Vltava na archivním snímku Foto: ČTK
Historické parníky Vltava a Vyšehrad se staly kulturní památkou

"Vedení Pražské paroplavební společnosti si je plně vědomo své zodpovědnosti vůči tradicím firmy a historickému dědictví, které převzalo," uvedl Štěpán Rusňák, ředitel Pražské paroplavební společnosti (PPS), která parníky vlastní. "Proto jsme prohlášení parníků za kulturní památky sami iniciovali, a dobrovolně tak na sebe uvalili dodržování nelehkých podmínek památkové ochrany," dodal.

Vyšehrad a Vltava jsou podle Rusňáka posledními funkčními českými historickými parníky. Vyšehrad letos 1. května oslavil 75. výročí spuštění na vodu, Vltava je o dva roky mladší. Oba parníky reprezentují typická plavidla stavěná pro pražskou paroplavbu v letech 1865 až 1949. Od svého spuštění na vodu vystřídaly několik názvů a prošly různými přestavbami, plně se však zachovaly jejich trupy a unikátní parní stroje.

Parník Vltava byl v minulých letech opraven podle dobových nákresů a fotografií tak, aby odpovídal své původní podobě ze 40. let minulého století. Loď dostala dřevěný nábytek, obnoveny byly nýtované konstrukce. Zároveň byl k původnímu parními stroji přidán moderní kotel, který splňuje ekologické normy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků