Hlavní obsah
Zlaté tele od Damiena Hirsta Foto: Reuters

Hirstův býk ve formaldehydu byl v Londýně vydražen za 315 miliónů korun

Díla kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta vynesla při pondělní dražbě v londýnské aukční síni Sotheby´s 70,2 miliónu liber (2,13 miliardy korun), což je více než očekávanách 65 miliónů liber. Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi - se prodalo za 10,35 miliónu liber (skoro 315 miliónů korun), což je maximum zaplacená za Hirstovo dílo.

Zlaté tele od Damiena Hirsta Foto: Reuters
Hirstův býk ve formaldehydu byl v Londýně vydražen za 315 miliónů korun

Rekord mezi Hirstovy díly dosud držela  Jarní ukolébavka (Lullaby Spring), tedy prosklená skříň s léky, která loni vynesla 9,65 miliónu liber (přes 290 miliónů korun).

Nejvíc peněz při dražbě vynesl kromě Zlatého telete vyneslo objekt Království (The Kingdom) - žralok vznášející se v nádrži s formaldehydem. Zatímco Zlaté tele nedosáhlo maxima odhadované ceny (odhad před aukcí činil osm až 12 miliónů liber), žralok za 9,56 milionu (290 miliónů korun) ji překročil o 3,5 miliónu liber.

V Sotheby´s se dražilo 56 z 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. Zbývající objekty půjdou do dražby v úterý.

Přímá dražba se vyplatila

Podle Sotheby's jde o historickou aukci, protože Hirst se rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do dražby. Od založení Sotheby´s v roce 1744 to zatím žádný umělec neudělal. Hirst se k potenciálně riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent prodejní ceny.

Výsledek dražby ukazuje na to, že mu risk vyšel. Prodalo se všech 56 nabízených položek, většina z nich za cenu nad maximální odhad, jen několik za méně, než činila spodní hranice odhadu.

Návštěvníci si prohlížejí expozici Damiena Hirsta v aukční síni Sotheby´s v Londýně.foto: Reuters

Před dražbou byly všechny Hirstovy objekty vystaveny v Sotheby´s a přišlo se na ně podívat na 15 000 lidí. Podle odborníků byla akce triumfem, přestože se před aukcí objevovaly pochyby o tom, zda bude Hirst s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že o varianty starších děl.

Kontroverzní miliardář

Hirstovo provokativní dílo a jeho koncentrace na finanční úspěch rozdělují veřejnost i odborníky. Hirst se proslavil kontroverzními objekty, jakým byla například lebka posázená diamanty nazvaná Pro lásku boží (For the Love of the God) a prodaná za 50 miliónů liber (1,5 miliardy korun).

Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho naživu (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone living), tedy žralok ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat, byl v roce 1991 prodán mecenáši Charlesovi Saatchimu - tehdy ještě za "pouhých" 50 000 dolarů - a napomohl Hirstovi k uznání .

Hirstův majetek se odhaduje na asi miliardu dolarů (17 miliard korun). To by znamenalo, že je nejen nejbohatším britským výtvarníkem, ale že je i dvakrát movitější než hudebníci Mick Jagger či Elton John.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků