Hlavní obsah
Foto: Zuzana Kantorová

Na Českého lva za ztvárnění vedlejší role byli nominováni Jan Budař za svůj výkon ve filmu Mistři a Petr Forman a Jan Tříska za výkony ve snímku Horem Pádem.

Foto: Zuzana Kantorová
Herci ve vedlejší roli

Jan Budař

Když si vloni šel Jan Budař (1977) pro Českého lva za roli Standy a za scénář Morávkova filmového debutu Nuda v Brně, oblékl si z recese kostým Bohouše z filmu Mistři, který v té době natáčel. Když o tom vtipkoval, určitě netušil, že rok na to se právě za roli Bohouše opět ocitne mezi nominovanými za vedlejší mužský herecký výkon.

Budař vystudoval JAMU v Brně, kde si ho všiml Vladimír Morávek a Budař se tak stal jedním z jeho skalním herců, a to jak v divadle tak ve filmu. V divadle hrál v Morávkových adaptacích například v Dostojevského Něžné, Rackovi, Romeovi a Julii nebo Běsech. Určitou dobu působil i v Národním divadle a v Divadle Na zábradlí, kde ale stálé angažmá opustil, aby se mohl věnovat natáčení.

Co se týče jeho filmové práce, poprvé se na plátně objevil v televizním filmu Otec neznámý (2001, r. Karel Kachyňa), pak už následovala výše zmíněná Nuda v Brně, v témže roce se ještě objevil ve Vávrově pohádce Čert ví proč. Rok 2004 byl pro něho obzvláště plodný. Kromě oceňovaných Mistrů, jsme ho mohli vidět v Horem Pádem (Jan Hřebejk) a v Duši jako kaviár (Milan Cieslar).

V současné době natáčí s Vladimírem Morávkem další společný celovečerní film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště a nabízí se mu velká možnost prorazit v zahraničí, protože je za Česko vyslán jako Shooting Star na filmový festival do Berlína. Kromě hraní se také věnuje hudbě, u Nudy v Brně je psán také jako spoluautor hudby, hraje v kapele Eliščina malá tíseň. Natočil šest krátkometrážních filmů, které si sám napsal i režíroval.

Petr Forman

Petr Forman (1964) je synem světoznámého režiséra Miloše Formana a herečky Věry Křesadlové. Spolu se svým dvojčetem Matějem patří mezi naše přední divadelníky. Před kamerou se objevili spolu se svým bratrem velice záhy jako synové Homolkové v komediální trilogii Jaroslava Papouška o typické české rodince Homolkových (1969 - 1972). Jeho debutem ale byla roku 1965 v komedie Zločin v dívčí škole.

Na filmové plátno se vrátil po dlouhé odmlce v roce 1989 v komorním snímku Zdeňka Tyce Vojtěch, řečený sirotek. V roce 1994 si zahrál hlavní roli v "nedražším českém snímku" své doby Akumulátor I režiséra Zdeňka Svěráka. Z dalších rolí jmenujme: Zdivočelá země (Hynek Bočan, 1997), Bez tváře (Tomáš Krejčí, 2001), Mazaný Filip (Václav Marhoul, 2003). V roce 1994 se objevil hned ve dvou snímcích, z nichž první byl výtvarně ambiciózní Vaterland - lovecký deník Davida Jařaba a konečně Horem Pádem za nějž byl nominován na Českého lva za vedlejší mužský herecký výkon za roli filmového syna Jana Třísky, jenž se vrací z australské emigrace.

Absolovoval loutkoherectví na pražské DAMU, k čemuž mu pomohlo seznámení se Ctiborem Turbou, který ho dostal k souboru Pedluke padluke. V roce 1991 založili s bratrem Divadlo bratří Formanů, v letech 1996-67 se podíleli na mezinárodním projektu Bouda. Od roku 2000, kdy v rámcu Praha - evropské město kultury, provozují projekt Nachové plachty.

Jan Tříska

Jan Tříska (1936) vystudoval na popud Karla Högera pražskou DAMU a stal se (spolu s Ladislavem Peškem) historicky nejmladším členem činohry Národního divadla. Odtud odešel do nově založeného Divadla za branou a po jeho zrušení nastoupil do Městských divadel pražských. Ještě před emigrací se zapsal do diváckého podvědomí rolemi ve filmech Radúz a Mahulena, Váhavý střelec, Srpnová neděle, Komedie s klikou, Lidé z maringotek a Na samotě u lesa a v televizním seriálu Záhada hlavolamu ztvárnil tajemného Široka. Po emigraci v roce 1977 do USA pokračoval v herectví a spolupracoval jak s filmovými, tak divadelními režiséry jako jsou Peter Brook, Peter Sellers, Anatolij Efros, Warren Beatty a Miloš Forman.

Po Sametové revoluci ho opět angažovali čeští divadelníci a filmaři. Exceloval v roli krále Leara v divadelní inscenaci Martina Huby v rámci Letních Shakespearovských slavností. Nezapomenutelnou rolí se stal Igor Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole, která byla nominována na Oscara. Na plátnech českých kin se posléze objevil například ve filmech Řád (Petr Hvižď, 1994), Jedna ruka netleská (David Ondříček, 2003), Želary (Ondřej Trojan 2003). Za roli profesora Horeckého ve filmu Horem Pádem byl nominován na Českého lva za vedlejší mužský herecký výkon.

V současné době natáčí s režisérem Janem Švankmajerem film Šílení, v němž hraje markýze de Sade.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků