Hlavní obsah
„Ale vizuálním filmem bych Noční hlídku nenazýval. Myslím, že takový nikdy nikdo neviděl,“ řekl režisér Peter Greenaway. Foto: Foto archiv, Právo

Greenaway přivezl film Rembrandtova Noční hlídka

Ve čtvrtek má premiéru film Rembrandtova Noční hlídka. Jeho britský režisér žijící v Amsterdamu, Peter Greenaway, ho přijel představit do Prahy. Snímek nabízí interpretaci 51 záhad, které na slavném obraze objevili kunsthistorikové. „A snažil jsem se odpovědět i na tu dvaapadesátou, která se týká Rembrandta samotného. V době, kdy obraz maloval, byl bohatý, vážený, takový Mick Jagger. Během příštích patnácti let o vše přišel,“ dodal režisér.

„Ale vizuálním filmem bych Noční hlídku nenazýval. Myslím, že takový nikdy nikdo neviděl,“ řekl režisér Peter Greenaway. Foto: Foto archiv, Právo
Greenaway přivezl film Rembrandtova Noční hlídka

Hlavní doménou vystudovaného malíře Greenawaye byla vždy obrazová stránka. I v Rembrandtově Noční hlídce velmi umně pracuje se světlem a kompozicí, inspirován právě holandským výtvarným uměním 17. století.

„Ale vizuálním filmem bych to nenazýval. Myslím, že takový nikdy nikdo neviděl,“ řekl velšský rodák. K natočení snímku se Greenaway dostal přes svou další uměleckou činnost. Amsterdamské muzeum si ho najalo, aby v Rembrandtově stylu nasvítil právě Noční hlídku. Trávil u ní noci po celé týdny.

Greenaway nevyloučil, že svůj příští film natočí v Praze

„Nejdřív se mnou všude chodili čtyři strážní a dva vlčáci, pak už to byli jen dva strážní a nakonec mi ředitel muzea dal klíče,“ vzpomíná Greenaway, kterého dílo zaujalo natolik, že mu posloužilo jako dobrý filmový námět. Mimochodem podobnou zakázku následně dostal i od vystavovatelů Picassovy Guerniky, Da Vinciho Poslední večeře nebo Michelangelova Posledního soudu v Sixtinské kapli.

Greenaway nevyloučil, že svůj příští film natočí v Praze. Jeho hlavní postava bude opět z výtvarného světa. O roli malíře Oskara Kokoschky prý jedná s Johnem Malkovichem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků