Hlavní obsah
František Skála Foto: Petr Hloušek, Právo

František Skála na vlně dechovkové

Sochař, malíř, ilustrátor, hudebník, zpěvák a tanečník František Skála vystavuje své ilustrace v pražské galerii Dům U Kamenného zvonu a zpívá na dvou nových albech. První se jmenuje Debut a jeho žánr je podle Skály velice široký, druhé je dechovkové. Nese název Provodovjané – Pojď se mnou, děvče mé a velmi rychle si podle umělce najde své posluchače.

František Skála Foto: Petr Hloušek, Právo
František Skála na vlně dechovkové

„Na dechovce není nic špatného,“ uvedl Skála na rozhlasové stanici Vltava. Každý žánr se podle něj musí jen správně uchopit, vystihnout jeho podstatu a vytřískat z něj maximum.

„Chybí nám zvuk vojenské dechovky procházející ulicemi, žestě lázeňských orchestrů i pohřební pochody za rakví,“ uvedl v tiskové zprávě k vydání alba. „Nejedná se v žádném případě o parodii. Je to óda na radost a naplňování filozofie přitakávání životu i smrti tak, jak to na českém a moravském venkově bylo vždy zvykem.“

K výstavě v rozhlase uvedl, že doposud nikdy neměl takovou ucelenou výstavu ilustrací. „Rozhodl jsem se pro odhalení svých raných věcí,“ vysvětlil s tím, že mimo jiné ukáže své práce z osmé třídy základní školy a také ty z období hledání autora.

Nicméně výstava František Skála a jiné práce je obsáhlá a je z větší části věnována jeho ne vždy známé knižní ilustrační tvorbě. Věnoval se totiž ilustracím dětských knih, vědeckých publikací, fotografických komiksů a autorských knih, s užitím různých výtvarných technik.

František Skála, Baba Jaga Kostlivá noha (2011).

Foto: Galerie hlavního města Prahy

„Výstava se svou formou prolíná i s řadou dalších aspektů, které souvisejí jak se sochařskou, tak s malířskou prací či s performancemi Františka Skály. Ve své linii se tak jedná o mimořádnou retrospektivu ilustrátorských děl, která ukazuje zároveň přesahy a rozmanitost autorovy umělecké tvorby,“ uvedl kurátor výstavy Zdeněk Freisleben.

A v souvislosti s výstavou také vychází rozšířené vydání Skálovy knihy Velké putování Vlase a Brady. Bude v ní nových padesát stran kreseb. Ty původně patřily do v devadesátých letech minulého století připravovaného animovaného stejnojmenného filmu, který se kvůli nedostatku financí nenatočil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků