Hlavní obsah

Francouzi zahájili festival nového cirkusu Letní Letná v Praze

Francouzský soubor Malabar zahájil v neděli osmý ročník mezinárodního festivalu Letní Letná. Do Letenských sadů přilákal večer stovky, možná i tisíce lidí, kteří se rozprostřeli po rozlehlém parku. Festival nového cirkusu a divadla potrvá do 4. září.

Francouzi zahájili festival nového cirkusu Letní Letná v Praze

Zhruba hodinová produkce, která začala u parkoviště mezi Letenským parkem a konečnou tramvajovou zastávkou Špejchar, byla přístupná zdarma. Kolem 21 hodin členové souboru oděni v bílém vypluli na pojízdném korábu. Ten za doprovodu diváků, mezi nimiž byly i rodiny s dětmi, urazil desítky metrů směrem ke kyvadlu.

Část vystupujících zajišťovala z paluby hudební doprovod, další členové, především artisté na chůdách v působivých kostýmech, dělali lodi předvoj. Někteří účinkující se vmísili i mezi dav lidí. Nechyběly pyrotechnické efekty, kterými si soubor mimo jiné uvolňoval v davu cestu. Poté loď zakotvila a produkce pokračovala na ploše nedaleko kyvadla.

Cíl přenést divadlo do ulic

Soubor Malabar je uskupením všestranně nadaných divadelníků a výtvarných umělců, které pojí společný cíl - přenést divadlo do ulic. Jeho členové pochodovali před pěti lety centrem Prahy v doprovodu obrovské animované kudlanky. Za třicet let existence nadchl Malabar obyvatele stovky měst po celém světě.

Prostor mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou na Letné ožívá od neděle cirkusovými stany, pohybových divadlem, cirkusovými workshopy a výtvarnými dílnami. Přehlídka v dalších dnech nabídne například vystoupení švédského souboru Cirkus Cirkör, který bývá považován za nejlepší skandinávský soubor nového cirkusu. Jeho členové přivezou do Prahy své nejnovější představení Wear it like a crown, které podle pořadatelů zavede diváky do světa iluzí a fantazie, kde není nic nemožné.

Akrobacie na laně

Francouzský soubor Compagnie XY, který tu vystoupí vůbec poprvé, uvede od 24. srpna představení Le Grand C, ve kterém sedmnáct mladých akrobatů vytváří podívanou plnou udivující akrobacie na zemi i ve vzduchu, kde ale nechybí poezie, city nebo humor.

Soubor La Compagnie des pieds percht, který tvoří dvě švýcarské umělkyně, představí divákům na Letní Letné závěsnou akrobacii na laně, jednu z disciplín nového cirkusu, která v České republice dosud není příliš známá.

Z domácích souborů se diváci mohou těšit na Cirkus Mlejn, skupiny VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnii, Sacra Circus a Circus LeGrando.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků