Hlavní obsah
Film o legionářích. Důstojník japonské císařské armády, Ondřej Trojan a Ivan Trojan. Foto: Jan Rasch/legiefilm.cz

Fond dal osmi filmům 67 miliónů, legionáři dostali patnáct

Státní fond kinematografie rozdělil mezi osm českých celovečerních hraných filmů 67 miliónů korun. Jsou mezi nimi historické drama Petra Nikolaeva o českých legionářích, jemuž fond přispěje 15 milióny korun. Dramatu Šarlatán Agnieszky Hollandové podle scénáře Marka Epsteina putuje 13 miliónů korun, informovala Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie.

Film o legionářích. Důstojník japonské císařské armády, Ondřej Trojan a Ivan Trojan. Foto: Jan Rasch/legiefilm.cz
Fond dal osmi filmům 67 miliónů, legionáři dostali patnáct

Žádosti o podporu poslalo 22 producentů se stejným počtem filmů. Rada po dřívějších diskusích s filmaři raději rozděluje vyšší dotace méně projektům, proto jich podpořila osm.

„Ve všech případech, kdy byly látky podpořeny v literárním či kompletním vývoji, cítíme znatelnou profesionalizaci scenáristické a dramaturgické práce,“ uvedl předseda rady fondu Přemysl Martínek s přesvědčením, že se úsilí věnované vývoji scénářů vrací v kvalitě představených projektů.

Vedle Nikolaevova dramatu o českých legionářích Opravdoví bratři fond udělil dotaci Hollandové, také v Česku oceňované polské režisérce, na její snímek. Film Šarlatán, jehož předobrazem je skutečná postava úspěšného léčitele, „pokrývá několik desetiletí našich dějin, v nichž se dobro a zlo střídá a mísí stejně jako v postavě hlavního hrdiny“.

Pražské orgie

Normalizaci očima cizince popisuje román amerického spisovatele Philipa Rotha Pražské orgie. Filmová adaptace režisérky Ireny Pavláskové získala dotaci osm miliónů korun. Filmy pro děti mezi podpořenými projekty zastupuje autorská pohádka Jitky Rudolfové Hodinářův učeň, podle rady fondu zdařile kombinuje klasické pohádkové motivy a postupy s modernizujícím přístupem. Vzhledem k náročnosti výpravy film dostal 11,5 miliónu korun.

Aktuální téma individuální cesty k násilí řeší podle fondu v autorském projektu Modelář Petr Zelenka. Břitký pohled na současnou společenskou krizi by podle členů rady mohl nečekanou zápletkou zaujmout diváky jak v běžné distribuci, tak na mezinárodních festivalech; i proto jej rada podpořila sedmi milióny korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků