Hlavní obsah

Filmový seminář nabídne filmy exotického Íránu

Exotiku íránské krajiny a poetiku tamních filmů budou moci obdivovat diváci ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, kde za týden začne třídenní seminář asijského filmu, tentokrát věnovaný Íránu. Exotickou zemi se pokusí dramaturgové přiblížit i hudbou a fotografiemi.

Filmový seminář nabídne filmy exotického Íránu

V doprovodném programu vystoupí íránská skupina Hamdel, která na koncert přiletí z Teheránu. K vidění bude výstava fotografií Jiřího Sladkého, autora dvou knih o Íránu, řekl za pořadatele Marcel Řimák.

Během tří dnů přehlídky budou moci diváci navštívit 14 celovečerních filmů a dva dokumenty. Sehnat filmy ze vzdálené země nebylo podle Řimáka obtížnější, než tomu bylo u jiných asijských zemí. Některé íránské snímky mohli vidět fanoušci na různých filmových přehlídkách a festivalech, jiné se promítaly v běžné produkci kin nebo je uváděla televize. Další dodalo íránské velvyslanectví, které poskytlo dokonce víc snímků, než mohli pořadatelé do přehlídky zařadit.

Podle hlavního tvůrce programu stojí íránské filmy za vidění. Českého diváka osloví hlavně svojí poetikou, zaujmou, i když mluví jiným filmovým jazykem než naše filmová tvorba. Filmaři v Íránu zpracovávají i historická a válečná témata. "Snažíme se dát prostor různým žánrům," uvedl Řimák. Většina filmů bude promítána v perštině s anglickými a českými titulky.

Z nabídky Řimák upozornil například na Chuť třešní, tématem snímku je sebevražda, v muslimském světě eticky nepřijatelná. Tvůrce Abbáse Kiarostamiho reprezentují i jeho mladší filmy Vítr nás odvane a 10. Ze snímků, kteří čeští diváci zatím neměli příležitost vidět, upozornil tvůrce programu na film Hamoun. Psychologické drama vypráví o muži, po němž žádá jeho žena z vyšší společenské vrstvy rozvod.

Několikadenní filmové semináře zaměřené na málo prozkoumané národní kinematografie se v nevelkém jihomoravském městě konají už řadu let a získaly stálý okruh příznivců. Minulé ročníky věnovali pořadatelé například čínské, japonské, vietnamské, filipínské, thajské, mongolské a indonéské kinematografii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků