Hlavní obsah
Zleva Jim Beach, bubeník skupiny Queen Roger Taylor, její kytarista Brian May, herec Rami Malek, Graham King a Mike Myers při předání Zlatých globů. Foto: Jordan Strauss, ČTK/AP

Film Bohemian Rhapsody získal Zlatý globus

Zlatý globus v kategorii nejlepší film (drama) vyhrál snímek Bohemian Rhapsody. Rami Malek, který ztvárnil hlavní postavu snímku o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, si odnesl zlatou sošku glóbu pro nejlepšího herce.

Zleva Jim Beach, bubeník skupiny Queen Roger Taylor, její kytarista Brian May, herec Rami Malek, Graham King a Mike Myers při předání Zlatých globů. Foto: Jordan Strauss, ČTK/AP
Film Bohemian Rhapsody získal Zlatý globus

Ocenění pro nejlepší herečku v dramatu dostala Glenn Closeová za roli ve švédsko-britském dramatu Žena, ve kterém hrála manželku spisovatele oceněného Nobelovou cenou za literaturu. Americká herečka získala Zlatý globus už potřetí, ale Oscara navzdory šesti nominacím ještě nikdy nevyhrála, poznamenala agentura AP.

Cenu pro nejlepší komedii získal snímek Green Book (Jak projet bezpečně Jihem), založený na skutečném příběhu špičkového černošského pianisty Donalda „Dona” Shirleyho. Ten se pod ochranou italského řidiče, bývalého vyhazovače, odváží vyrazit na koncertním turné z Manhattanu až do jižanských států, kde stále platí rasová segregace. Mahershala Ali, který ve snímku zahrál Dona Shirleyho, získal cenu pro herce ve vedlejší roli. Film byl také oceněn za nejlepší scénář.

Rami Malek podal v roli Freddieho Mercuryho přesvědčivý výkon.

Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Cenu má i Roma a představitel Cheneyho

Mexický režisér Alfonse Cuarón, jehož drama Roma po hlavní ceně na festivalu v Benátkách obdrželo i Zlatý globus jako nejlepší neanglicky mluvený film, byl oceněn jako nejlepší režisér. „Děkuji mé rodině, děkuji Mexiku,” prohlásil režisér, který v roce 2014 získal Oscara za film Gravitace se Sandrou Bullockovou.

Černobílé drama Roma bylo pojmenováno po čtvrti v mexickém hlavním městě, kde Cuarón vyrůstal. Hlavními protagonistkami snímku jsou Cuarónova matka a dvě služky, které ho pomohly vychovat.

Ukázka z filmu Roma

Foto: Netflix

„Děkuji Satanovi za to, že mě inspiroval pro tuto roli,” prohlásil britský herec Christian Bale poté, co získal cenu pro nejlepší mužskou komediální postavu za roli někdejší „dvojky” v Bílém domu Dicka Cheneyho ve snímku Vice (Viceprezident).

Při 76. udílení Zlatých glóbů v hotelu Hilton v Beverly Hills až do Baleho vystoupení politika chyběla, podotkla AP.

Christian Bale ve filmu Vice

Foto: Annapurna Pictures

Zlatý globus pro nejlepší komičku dostala Olivia Colmanová za roli Anny, poslední stuartovské královny, ve snímku Favoritka.

Lady Gaga uspěla jako spoluautorka písně z romantického dramatu Zrodila se hvězda. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli ale získala Regina Kingová za výkon ve snímku If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit).

Cenu za nejlepší animovaný film získal Spider-Man: Paralelní světy.

Předávání uváděli Andy Samberg a Sandra Ohová, žertující, že tuto příležitost dostali jako „jediní dva lidé v Hollywoodu, kteří se ještě nedostali do potíží za to, že řekli něco urážlivého”. Při ceremonii obdržela zlatou sošku i sama moderátorka  za roli v televizním seriálu Na mušce.

Režisér Alfonso Cuaron s cenami za nejlepší režii a cizojazyčný film.

Foto: Jordan Strauss, ČTK/AP

Jako první byl při udělování cen Zlatý globus - nejprve v televizních kategoriích - oceněn Michael Douglas (74) jako nejlepší komediální herec za roli v televizním seriálu The Kominsky Method. Pro čtyřiasedmdesátiletého herce to byla třetí soška z devíti nominací. Svou první sošku - pro nejlepšího herce v televizním dramatu - získal skotský herec Richard Madden za roli v britském seriálu Bodyguard. Českému divákovi je Madden znám spíše z populárního seriálu Hra o trůny, ve kterém ztvárnil Robba Starka.

O cenách Zlatý globus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé se ceny udělovaly v roce 1944.

Může se vám hodit na Seznamu:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků