Hlavní obsah
Režisér Robert Sedláček zasedne v porotě. Foto: ČTK

Festival Fresh Film Fest uvede od 24. srpna téměř 120 snímků

Filmy nejen z Cannes, Berlinale a Sundance uvede osmý ročník festivalu Fresh Film Fest, který se od 24. do 28. srpna uskuteční v pražském Paláci Akropolis, kině Světozor, kinosále Francouzského institutu, divadle Ponec a na dalších místech. Přehlídka zaměřená na světovou debutovou a studentskou tvorbu, uvede téměř 120 snímků v soutěžní i nesoutěžní části.

Režisér Robert Sedláček zasedne v porotě. Foto: ČTK
Festival Fresh Film Fest uvede od 24. srpna téměř 120 snímků

V porotách zasednou z domácích tvůrců režisér a scenárista Robert Sedláček a výtvarník a tvůrce počítačových her Jakub Dvorský. V programu se objeví korejský snímek Žluté moře, obsahující na 250 akčních scén, i na Oscara nominovaný americký film Blue Valentine. Právě ten přehlídku zahájí, zatímco na závěr bude promítnut film Rare Exports finského tvůrce reklam a videoklipů Jalmariho Helandera.

"Oproti loňsku jsme posílili právě nesoutěžní program s celovečerními debuty, to je s prvními či druhými snímky daného režiséra," řekl ředitel přehlídky Martin Pošta. Za jejich společného jmenovatele označil progresivnost, neotřelost a novátorství, přičemž pořadatelé je vybrali z téměř 1500 přihlášených titulů. Některé z těch krátkometrážních mohou zájemci zdarma zhlédnout při večerní procházce Fresh Film Walk ve čtvrtek 11. srpna na náplavce pod Rašínovým nábřežím.

Předchůdce Bláznivé střely

Hlavním tématem festivalu je téma vzdoru, které se odrazilo na plakátech i ve výběru nesoutěžních snímků a v některých doprovodných akcích. K "třešničkám na dortu" bude patřit kultovní komediální seriál Police Squad! z roku 1982, který v Česku nikdy neběžel a předcházel filmovou sérii Bláznivá střela.

Mezinárodní soutěž nabídne šest zajímavých titulů, dalších patnáct se objeví v soutěži reprezentující tvorbu posluchačů filmových škol. Zatímco v této bude domácí zástupce chybět, v soutěži animovaných a experimentálních filmů Theatre Optique se mezi 16 tituly objeví dva české - na studentského Oscara nominovaný snímek Graffitiger Libora Pixy a Life is a Bitch Michaely Hoffové. Do soutěže Fresh Czech byla zařazena desítka snímků studentů tuzemských škol.

Sekci s názvem Lekce udělí zájemcům herec, hudebník a režisér Petr Marek. Filmy, které ho ovlivnily, doplní dvě jeho díla - Nebýt dnešní z roku 2005 a Nic proti ničemu, které se v kinech objeví od 13. října.

Festival poskytne možnost zúčastnit se několika workshopů. S lektory mezinárodního centra pro umění a nové technologie CIANT si mohou zájemci vyzkoušet fotografickou techniku takzvaného light paintingu. V rámci workshopů "3 zastavení s čerstvým filmem" dostanou příležitost navštívit kameramanskou, animační a střihovou dílnu. Projekce zdarma uvede letní kino v Riegrových sadech.

Vstupenky a akreditace budou k dostání od 24. srpna v pokladnách festivalových míst. Jednotlivé vstupenky stojí 69 korun, akreditace na celou dobu festivalu 590 korun (s obvyklými slevami po 390 Kč). Více informací o programu jsou na adrese www.freshfilmfest.net.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků