Hlavní obsah
Pěvkyně Adriana Kučerová Foto: Profimedia.cz

Festival Antonína Dvořáka nabídne celkem 15 koncertů

Jubilejní 50. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram od 24. dubna do 7. června nabídne 15 koncertů klasické hudby v 11 různých místech. Zahajovací koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. Úvod festivalu představuje symbolické propojení s jeho historií, protože právě tento orchestr odehrál v Příbrami závěrečný koncert v roce 1969, informovala ředitelka festivalu Albína Houšková.

Pěvkyně Adriana Kučerová Foto: Profimedia.cz
Festival Antonína Dvořáka nabídne celkem 15 koncertů

V první polovině zahajovacího koncertu zazní v příbramském Divadle A. Dvořáka operní árie a dueta z Dvořákovy Rusalky a Romea a Julie od Charlese Gounoda v podání sopranistky Adriany Kučerové a tenoristy Pavola Breslika. Po přestávce bude následovat Dvořákova 8. symfonie, která zazněla i v roce 1969.

„Antonín Dvořák je pro mě společně s Mozartem, Puccinim a Verdim nejoblíbenějším skladatelem. A i když je Antonín Dvořák samozřejmě váš, tak i já jako Slovenka si ho trošičku přivlastňuji a jsem vždycky šťastná, když ve světě slyším českou hudbu, protože je mému srdci nejbližší, ať už kvůli jazyku, nebo důvěrně známé slovanské melodičnosti,” řekla pěvkyně Kučerová.

I letos připravují v Příbrami sérii doprovodných akcí – koncerty na netradičních místech, besedy s umělci nebo interaktivní pořady ve školkách, základních i středních školách. Festival se po letech vrací do Hornického muzea, jehož specifické prostory využije Kalabis kvintet s pořadem určeným studentům gymnázia. V Domě Natura se odehraje takzvaný Immersive concert, projekt umožňující divákům stát se díky tomu, že hudebníci budou mezi nimi, součástí uměleckého výkonu. „Mnoho lidí, mládeže i dospělých, vnímá klasickou hudbu jako něco zastaralého, nezajímavého. Proto jsme se rozhodli 'vyjít' s hudbou mezi ně a ukázat krásu klasiky,” podotkla Houšková.

Pořadatelé pozvali na letošní festival řadu známých umělců v čele s Gabrielou Beňačkovou, Radkem Baborákem, Václavem Hudečkem, Ivem Kahánkem, Janou Bouškovou a dalšími sólisty i ansámbly. Přivítají zde také mladé operní pěvce Jiřího Rajniše a Ester Pavlů. Podrobný program a další informace jsou na stránkách www.hfad.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků