Hlavní obsah
Muzeum skupiny ABBA. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Fanoušci skupiny ABBA skoupili bizarnosti, mýdlo i dřeváky

Za téměř 5000 eur (asi 129 000 korun) se v neděli v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této kapely. Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny, jež se celosvětově proslavila takovými hity, jako je Dancing Queen, Fernando a Mamma Mia. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 000 položek.

Muzeum skupiny ABBA. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
Fanoušci skupiny ABBA skoupili bizarnosti, mýdlo i dřeváky

Na nejvyšší cenu vystoupal maxi singl z limitované edice vydané v roce 1981 k 50. narozeninám manažera skupiny Stiga Andersona. Nahrávka, které bylo vydáno jen 200 kusů, se vydražila za 4800 eur, což byl téměř dvojnásobek vyvolávací ceny.

„Je to fantastické! Jsem ohromený!“ řekl Nordin agentuře AFP.

Sbírka obsahovala předměty, které Nordin začal sbírat od roku 1974, když ABBA vystřelila ke světové slávě vítězstvím soutěže Eurovize s písní Waterloo. Nordinovi bylo tehdy devět let, ale ihned začal shromažďovat vzácné kousky a nezvyklé předměty související s kapelou – například dřeváky ABBA vyrobené výhradně pro americký trh, panenky či mýdla, knihy i originální plakáty.

Mezi dalšími položkami, které si našly kupce, byla purpurová vesta nesoucí název kapely, která se prodala v přepočtu za téměř 94 000 korun, či vzácné mýdlo, které vyneslo v přepočtu téměř 12 000 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků