Hlavní obsah
Roman Polanski Foto: Jean-Paul Pelissier/Files , Reuters

Evropskou filmovou cenu získal Polanského Muž ve stínu

Nejlepším evropským filmem uplynulého roku je thriller Muž ve stínu francouzského režiséra polského původu Romana Polanského. Byl jím vyhlášen v estonské metropoli Tallinnu na galavečeru udílení Evropských filmových cen. Filmař v nepřítomnosti dostal také ocenění za nejlepší režii. Nominovaný český skladatel Aleš Březina nezískal ocenění za hudbu k filmu Kawasakiho růže.

Roman Polanski Foto: Jean-Paul Pelissier/Files , Reuters
Evropskou filmovou cenu získal Polanského Muž ve stínu

Muž ve stínu byl se sedmi nominacemi od počátku největším favoritem evropské verze Oscarů.

Polanského film vznikl v britsko-německo-francouzské koprodukci a vypráví příběh spisovatele najatého na sepsání pamětí bývalého britského premiéra, jehož minulost skrývá mnoho temných stránek. Britský herec Ewan McGregor, jenž v Polanského snímku ztvárnil hlavní roli, dostal trofej pro nejlepšího herce. Snímek proměnil rovněž nominace za nejlepší scénář a nejlepší výpravu.

Polanski svým spolupracovníkům poděkoval prostřednictvím videozáznamu, ačkoli estonské úřady oznámily, že může do Tallinnu přijet bez obav, protože podle estonských zákonů je jeho sexuální delikt promlčen.

Filmař už na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale letos v únoru za Muže ve stínu dostal režisérského Stříbrného medvěda. Tehdy ocenění nemohl osobně převzít, protože byl v domácím vězení ve Švýcarsku, kde čekal na rozhodnutí švýcarského soudu o svém vydání do USA kvůli obvinění ze sexuálního styku s nezletilou v roce 1977. Americkou žádost o vydání švýcarská justice nakonec zamítla.

Nejlepší herečka je Sylvie Testudová

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Francouzka Sylvie Testudová ze snímku Lurdy. Ocenění za nejlepší kameru v neděli převzal Giora Bejach za nasnímání filmu Libanon izraelského režiséra Samuela Maoze, jenž loni na festivalu v Benátkách obdržel prestižního Zlatého lva.

Ocenění za filmovou hudbu si odnáší Francouz Alexandre Desplat rovněž za hudbu k filmu Muž ve stínu. Jeho český konkurent, skladatel a muzikolog Aleš Březina, v minulosti vytvořil hudbu k filmům jako Knoflíkáři, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

Za celoživotní dílo byl v Tallinnu vyznamenán švýcarský herec Bruno Ganz známý například jako představitel Adolfa Hitlera v Pádu třetí říše z roku 2004.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků