Hlavní obsah
Eva Zaoralová a polský chargé d’ affaires Marek Minarczuk Foto: Petr Hloušek, Právo

Eva Zaoralová dostala Rytířský kříž za zásluhy v propagaci Polska

Česká filmová kritička a umělecká poradkyně karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová ve středu získala Rytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky za přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu. Vyznamenání na polském velvyslanectví obdržela zejména v souvislosti s dlouholetou propagací polského filmu na karlovarském festivalu.

Eva Zaoralová a polský chargé d’ affaires Marek Minarczuk Foto: Petr Hloušek, Právo
Eva Zaoralová dostala Rytířský kříž za zásluhy v propagaci Polska

"Díky jejímu zájmu a podpoře je festival v Karlových Varech jediným filmovým festivalem třídy A, na němž má polská kinematografie od roku 1994 pevné místo," uvedl chargé d' affaires Marek Minarczuk.

Eva Zaoralová s Rytířským křížem

Foto: Petr Hloušek, Právo

Právě zásluhou Zaoralové byl například v Karlových Varech v roce 2005 uveden film Můj Nikifor, který zde získal hlavní cenu, Křišťálový globus. Jeho tvůrce Krzysztof Krauze si odnesl i cenu za režii, stejně jako osmdesátiletá herečka Krystyna Feldmanová, která v tomto snímku hrála titulní roli.

Zaoralová uvedla, že její vztah k polskému filmu je stejně letitý jako její vztah k filmu vůbec. Ve své děkovací řeči vzpomenula režiséra Andrzeje Wajdu i festival v Gdaňsku v roce 1980, kterého se osobně zúčastnila. "Obdivovala jsem tehdy odvahu polských filmařů," uvedla Zaoralová, která doufá, že jí vyznamenání pomůže propagovat další polské filmy v Karlových Varech.

Eva Zaoralová a Jiří Bartoška spolupracují na festivalu osmnáct let. Prezident letos pokřtil umělecké poradkyni knihu Život s filmem.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Členka prezidia České filmové a televizní akademie a Evropské filmové akademie již před deseti lety dostala od francouzské vlády vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury. Zaoralová, která v listopadu završí osmdesátiny, zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů (Benátky, Berlín, Cannes, Mannheim, Wiesbaden, Antalya).

Jako novinářka Zaoralová působí v Mezinárodní federaci filmového tisku (FIPRESCI). V roce 2002 obdržela medaili českého ministerstva kultury za zásluhy o kulturu. V roce 2010 jí prezident Václav Klaus udělil Státní vyznamenání (medaile Za zásluhy II. stupně) za zásluhy o stát v oblasti kultury. Získala také od MFF v Cannes plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost. Na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech představila knížku svých pamětí Život s filmem, kterou sepsala s filmovou publicistkou Alenou Prokopovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků