Hlavní obsah
 

Entropa je v Praze, od půlky června bude vystavena v Holešovicích

Kontroverzní plastika Davida Černého dorazila z Bruselu do Prahy. Přestože doprovázela české předsednictví EU, autor se rozhodl ji svěsit o několik týdnů dříve. Protestuje tak proti způsobu odvolání vlády Mirka Topolánka. Rozměrná plastika, která si dělá legraci ze stereotypů spojených s jednotlivými členskými zeměmi unie, bude v holešovickém centru současného umění DOX vystavena od 12. června.

 
Entropa je v Praze, od půlky června bude vystavena v Holešovicích

"Zatím se součásti Entropy vykládají, instalovat se začne později," řekl autor. Plastiku budou moci lidé vidět v novém pražském výstavním prostoru několik měsíců. Její další osud záleží na tom, zda se najde zájemce, který by ji chtěl koupit. Cenu Černý nezveřejnil, náklady na její výrobu dříve uváděl přes deset miliónů korun.

Entropa v Bruselu vzbudila četné reakce od nadšení po odpor, vyjadřovali se k ní i politici a někteří diplomaté dokonce oficiálně protestovali. Podle některých komentářů se ale stala nejviditelnějším symbolem českého předsednictví EU.

Demontáž plastiky Entropa

Foto: MMS Jiří Ovčáček, Novinky

Entropa se strefuje do stereotypů spojovaných s jednotlivými zeměmi evropské sedmadvacítky. Například ztvárnění Bulharska, které má podobu tureckého záchodu, vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Prahou a Sofií. Česko pak Bulharsku vyhovělo a jeho část plastiky zakrylo.

Černý původně dostal na výrobu díla pro Brusel peníze od české vlády. Poté, co vláda zjistila, že dílo má jiný původ, než Černý deklaroval, autor peníze vrátil; několikamilionová investice je tedy jen jeho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků