Hlavní obsah

Egypt hraje podivnou hru, ukradený van Goghův obraz se stále pohřešuje

Každé další vyjádření zcela popírá to předchozí - asi tak se dá vyjádřit to, co předvádí egyptský ministr kultury Farúk Husní poté, co byl z káhirského muzea odcizen neocenitelný van Goghův obraz Vlčí máky. Kdyby šla vyjádřit cena obrazu penězi, přišel by asi na miliardu korun. Krátce poté, co Husní o zmizení obrazu informoval, ohlásil jeho nález u dvojice Italů, kteří s ním chtěli vycestovat ze země. Později to však zase popřel.

Egypt hraje podivnou hru, ukradený van Goghův obraz se stále pohřešuje

"Dostal jsem nepřesnou informaci, ta malba je stále nezvěstná," citoval Husního zpravodajský server BBC.

Obraz s odhadovanou hodnotou 50 miliónů dolarů, jedno z nejslavnějších děl van Gogha Vlčí máky, bylo podle Husního dřívějšího prohlášení vyříznuto a vyňato z rámu v sobotu po otevření Muzea Mahmúda Chalíla, které nabízí jednu z nejvýznamnějších sbírek evropského umění 19. a 20. století na Blízkém východě.

Podle ředitele muzea Ríma Bahira je obraz znám i pod názvem Váza s květinami.

Italové se chovali podezřele

Ministerstvo kultury po zjištění krádeže přijalo preventivní opatření na letištích a v přístavech, aby se zabránilo vyvezení obrazu do ciziny. Husní následně médiím sdělil, že egyptská policie "zadržela na letišti v Káhiře dvě osoby italské národnosti, muže a ženu, s ukradeným obrazem". To se však ukázalo jako omyl.

Podle tiskové agentury Mena dva mladí Italové vzbudili na letišti podezření, když odešli na toaletu a vzápětí z budovy rychle zmizeli. Italská agentura Ansa napsala, že podezřelý pár byl součástí skupiny turistů, která v sobotu muzeum navštívila. Husní upřesnil, že během soboty zavítalo do zmíněného muzea pouze deset lidí.

Obraz už byl ukraden dříve

Podle webu egyptské vlády bylo už toto plátno o rozměrech 30 krát 30 centimetrů, které Van Gogh údajně namaloval v roce 1887, tedy tři roky před svou smrtí, ukradeno podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 1977, o dva roky později bylo údajně nalezeno v neupřesněné lokalitě v Kuvajtu.

V roce 1979 byl ale v Londýně prodán duplikát ukradeného Van Goghova díla za 43 miliónů dolarů, což pak vyvolalo v Egyptě debatu, zda vrácené plátno nebylo ve skutečnosti padělkem.

208 výjimečných pláten

Muzeum nese jméno prominentního egyptského politika, který si budovu na břehu Nilu pronajal v roce 1915 se svou francouzskou manželkou. Oba byli vášniví sběratelé.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1962, 12 let po Chalílově smrti. Pyšní se sbírkou 208 pláten, mezi nimiž jsou díla Clauda Moneta, Henriho Toulouse-Lautreka, Paula Gaugina i Augusta Renoira.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků