Hlavní obsah
Richard Samek zpíval na Bizet Gala s rozhlasovými symfoniky, řídil Tomáš Brauner. Foto: BVA Martin Salajka

Dvakrát Bizet s rozhlasovými symfoniky

V neděli a v úterý v Praze na dvou rozdílných akcích dvakrát vystoupil orchestr rozhlasových symfoniků (SOČR) a v obou koncertech hrála velkou roli hudba klasika francouzské opery Georgese Bizeta.

Richard Samek zpíval na Bizet Gala s rozhlasovými symfoniky, řídil Tomáš Brauner. Foto: BVA Martin Salajka
Dvakrát Bizet s rozhlasovými symfoniky

V nedělním recitálu americké mezzosopranistky Jennifer Larmoreové ve vyprodané Smetanově síni SOČR řídil italský dirigent Marco Zambelli a z Bizetovy opery Carmen a hry Arlézanka zaznělo celkem šest čísel - árie a části suit. Larmoreová se však v celém předvánočním gala recitálu nepředstavila v nejlepší formě a vedle jejího unaveného a nejistého hlasu se kladněji projevil u nás debutující italský tenorista Andrea Caré. Až po přestávce vylepšily celkový dojem písně z muzikálů a vánoční melodie.

Mnohem lépe se cítili posluchači v úterý v Kongresovém centru, kde plný sál vyslechl tradiční předvánoční koncert věnovaný vždy jednomu klasikovi. V devátém ročníku akce se dostalo konečně i na Bizeta a na večer jeho melodií nazvaný Bizet Gala, ve kterém drtivou většinu sice tvořily árie a orchestrální mezihry z Carmen a Arlézanky, ale nebyla vynechána ani Bizetova další opera Lovci perel. SOČR vedl hlavní hostující dirigent orchestru Tomáš Brauner a počínal si mnohem zkušeněji než v neděli Zambelli. Večer tak vyzněl velice dobře díky kvalitně připravenému orchestru dirigentem i hlavně zásluhou tří sólistů - slovenské sopranistky Jolany Fogašové, barytonisty Svatopluka Sema a tenoristy Richarda Samka. Zejména Fogašová je nyní hlasově, temperamentem i postavou pro roli Carmen předurčena a oba pěvci jí byli dokonalými partnery. Spokojení posluchači se již nyní mohou těšit na jubilejní desátý ročník těchto gala, který bude za rok věnován W. A. Mozartovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků