Hlavní obsah
Obal knižní novinky

Dva neznámé příběhy z Osvětimi

Po tolika vzpomínkách, historických, ba vědeckých pracích na téma holocaust by se zdálo, že nelze napsat víc. Přesto vycházejí novinky udivující originalitou. Děje se tak i v případě osudů rodačky z Holic Hany Sternlichtové nebo Ludwiga Eisenberga, tatéra vpichujícího na předloktí čísla osvětimským vězňům. Svobodná, volná (vlastním nákladem, 145 stran, 290 Kč) je název knihy připomínající rodinu Neumannových.

Obal knižní novinky
Dva neznámé příběhy z Osvětimi

V Holicích na náměstí měla maminka s tatínkem knihkupectví a papírnictví, dojemně vzpomíná v předmluvě herec Jan Kačer (1936) na setkávání s Haničkou, s o šest let mladší dívkou. Ta však s rodinou musela nejen v kině během okupace číst nápisy Židům a psům vstup zakázán.

Hana, provdaná Sternlichtová, vypovídá o věznění v Terezíně, cestě do Osvětimi, o konci války a zvláště o životě v Izraeli. Tam se vydala za svobodou a žila tam s manželem Hanušem Sternlichtem. Je to cenné svědectví, spolu s bohatou fotografickou dokumentací.

Nové knihy

Tatér z Osvětimi (BizBooks, přeložil Vladimír Fuksa, 248 stran, 349 Kč) je zase název knihy Heather Morrisové, rodačky z Nového Zélandu, která se v roce 2003 v Melbourne seznámila se Slovákem Lalem Sokolovem, vlastním jménem Ludwigem Eisenbergem (1916). Ten se dobrovolně přihlásil do koncentračního tábora.

Jako jediný z rodiny nebyl ženatý a doufal, že tím své blízké ochrání před deportací. Nakonec v Osvětimi musel vězňům tetovat na předloktí pořadová čísla. Podobně jako v Hančině případě jde i v druhé knize o milostnou romanci, protože autorka popisuje Eisenbergovo okouzlení dívkou Gitou, kterou musel také poznačit číslem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků