Hlavní obsah

Duffy je unikát, debut ale nepřekonala

Britská zpěvačka Duffy se vynořila v roce 2008 s famózním retro-soulovým debutem Rockferry, jenž se stal nejprodávanější britskou deskou roku. Po dvou letech na něj navazuje album Endlessly.

Duffy je unikát, debut ale nepřekonala

Úspěch neznámé debutantky (šest miliónů prodaných CD za rok) patřil k nejneuvěřitelnějším v současném popu. Svědčí o tom, že na tak emotivní a relativně originální zpěv se dlouho čekalo. Nicméně, jedna věc je ohromit a něco úplně jiného je úspěch zopakovat.

Velkou výhodou Duffy zůstává, že její hlas si nelze zaměnit s nikým jiným. Sluší mu především soulová poloha a jeho křehký až dětský půvab se dobře vyjímá v „šedesátkových“ romantických aranžích bez bušení a pípání elektronické éry. To dobře rozpoznal producent jejího debutu, který se svezl na silné vlně retro-popu odstartované hlavně Amy Winehousovou (ta sama neprorazila, dokud se snažila být nu-jazzově futuristická).

Na druhém albu Endlessly se Duffy retra částečně vzdala a nijak zvlášť si nepomohla. Zvuk desky nabral na rozmanitosti, jenže téměř všechny skladby jsou průměrné, takže kromě energického tanečního singlu s výbornými dechy Well, Well, Well tu panuje hitová nouze.

Celkové hodnocení: 70 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků