Hlavní obsah

Dokument Katka Heleny Třeštíkové je nominován na cenu Prix Europa

Snímek Heleny Třeštíkové Katka byl nominován na cenu Prix Europa za nejlepší celovečerní televizní dokument, oznámila mluvčí projektu Martina Reková a dodala, že jde o největší evropskou soutěž pro díla v oblasti televizní a rozhlasové tvorby a projekty nových médií.

Dokument Katka Heleny Třeštíkové je nominován na cenu Prix Europa

"Z více než 400 přihlášených audiovizuálních děl bylo na toto ocenění nominováno 25 snímků. Festival Prix Europa 2010 se koná v Berlíně od 22. října, slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční 29. října," uvedla Reková. Cena Prix Europa je spojena s finanční odměnou 6000 eur (zhruba 145 000 korun) a uděluje se pod záštitou společností France Télévisions a Zweites Deutsches Fernsehen ZDF.

"Jsme poctěni, že Katka postoupila do tak úzkého výběru mezi celoevropskou konkurencí. Je to další důkaz, že filmy Heleny Třeštíkové mají své publikum i za hranicemi České republiky," komentovala nominaci producentka Kateřina Černá ze společnosti Negativ.

Film Heleny Třeštíkové Katka je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Režisérka zaznamenala ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí.

Režisérka provázela dnes třiatřicetiletou Katku téměř půl jejího života. Výsledkem je sugestivní obraz života, navždy poznamenaného závislostí a úpadkem. Vedle filmů Marcela a René tak Katka představuje závěr trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo společnosti.

Katka má několik cen

Snímek Katka od svého uvedení v roce 2009 získal řadu prestižních ocenění v Čechách i v zahraničí, jako například Českého lva za nejlepší dokument roku 2010, cenu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Montrealu, z festivalu Open City v Londýně si přivezla zvláštní uznání poroty a z festivalu MakeDox v Makedonii hlavní cenu Onion Award.

Třeštíková dosáhla ve své tvorbě mnoha ocenění, z nichž největším je bezpochyby cena Evropské filmové akademie za podobně natočený snímek René, kterou získala jako první český dokumentarista vůbec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků