Hlavní obsah

Dokument Chrámy těla ukazuje lesk a bídu kulturistů

Televizní stanice HBO uvede v premiéře ve čtvrtek 28. října dokumentární film Chrámy těla režiséra Ivana Pokorného. Původní český dokument v produkci HBO zkoumá příčiny i důsledky novodobého kultu dokonale pěstěných těl a neustálého soutěžení. Nahlíží do zákulisí vrcholové kulturistiky a upozorňuje na rizika dopingu v podobě anabolických steroidů.

Dokument Chrámy těla ukazuje lesk a bídu kulturistů

Podle Pokorného je dokument o pošetilých lidech, kteří dělají vše proto, aby byli ještě krásnější, silnější, dokonalejší. "Vlastně jsem si uvědomil, že je to takový fenomén doby," řekl při představení filmu. Snímek si nedělá ambice být filmovým projektem, je čistě pro televizní diváky, uvedl.

Mozaika výpovědí, průhledů do fitcenter i záběrů ze soutěží se zaměřuje hlavně na ženskou kulturistiku. Jednou z protagonistek snímku je žena, která spoléhá pouze na své fyzické dispozice a trénink. Zakázaným podpůrným prostředkům se vyhýbá. Svědectví o její dřině i zklamání z neúspěchu přerůstá v úvahu o smyslu bizarního sportu, jenž deformuje přirozený ženský půvab.

Polemická koláž si všímá i dalších nebezpečných příznaků kultu krásy a výkonnosti propagovaného v lifestylových časopisech. Stylistka vysvětluje důvody svých plastických operací, zákulisí těchto zákroků poodhaluje přednosta kliniky Roman Šmucler. Film vypovídá i o obavách ze stárnutí.

Režisér Pokorný pracuje s obrazovými i názorovými kontrasty. Úskalí "závodění za každou cenu" objasňují odborníci z různých oborů. Jedna z nejkurioznějších pasáží předvádí pomůcky k překonání antidopingových kontrol, jež jsou běžně k sehnání na internetu.

Snímek varuje před extrémní snahou získat co nejefektnější vzhled. Poukazuje na fakt, že tyto činnosti v extrémní podobě zanedbávají duši, vedou k nepřirozenému vzhledu a tragicky ohrožují lidské zdraví.

Dokument Chrámy těla je další ze série projektu HBO Bez cenzury. Den po premiéře se bude promítat také na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků