Hlavní obsah
Olga Havlová Foto: archiv, Právo

Do kin míří celovečerní dokument o Olze Havlové

Celovečerní dokumentární film Olga vstoupí do našich kin 15. května. Ještě předtím mohou portrét naší porevoluční první dámy Olgy Havlové vidět návštěvníci lidskoprávního filmového festivalu Jeden svět v Praze i na regionálních ozvěnách festivalu.

Olga Havlová Foto: archiv, Právo
Do kin míří celovečerní dokument o Olze Havlové

Téma zpracovali tvůrci filmu Občan Havel (ČR 2007). Námět a scénář napsala Anna Freimanová s Miroslavem Jankem, který je i režisérem filmu. Tvrdí, že nechtěli natočit film jen o partnerce Václava Havla, ale o Olze jako samostatné osobnosti, která hrála významnou roli v soukromí i v politice.

Slibují také mnoho neznámých příběhů a záběrů ze života inteligentní a zásadové ženy, která vystupovala věcně, nepodléhala okázalosti, milovala legraci a vždy upřímně říkala, co si myslela.

„Na Olgu Havlovou vzpomínají přátelé jako na nejbližšího a nejspolehlivějšího parťáka Václava Havla, na kamarádku, která nezkazí žádnou legraci, naopak ji vymýšlí, štědrou hostitelku, vášnivou hráčku a houbařku, milovnici přírody, ostrou glosátorku, statečnou a pilnou disidentku, jako na ženu moudrou a věcnou, vždy s nohama na zemi a vždy svou. Ti, kteří ji osobně neznali, vzpomínají na důstojnou a milovanou manželku hlavy státu a zakladatelku první charitativní organizace v moderních dějinách naší země,“ vysvětlila autorka námětu Anna Freimanová.

„Naším cílem bylo nalézt způsob vyprávění, který by divákům rozkrýval duchovní podstatu osobnosti, která je inspirativní a posilující a skrze emocionální kanály představil Olgu tak, jak zůstává obtisknuta v životech přátel, kamarádů a blízkých známých, kteří ještě stále kráčejí po této zemi. Životopisná data tím pádem zůstávají až na samém konci narativního spektra,“ doplnil režisér filmu Miroslav Janek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků