Hlavní obsah
Režisér Slávek Horák představil svůj film Domácí péče. Na snímku s ním zleva Sára Venclovská, Zuzana Kronerová, Bolek Polívka a Alena Mihulová Foto: Jan Handrejch, Právo

Do boje o Oscary vyrazí Domácí péče

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle do oscarového klání v kategorii Nejlepší cizojazyčný film snímek Domácí péče v celovečerní tvorbě debutujícího režiséra a scenáristy Slávka Horáka. Akademici o tom rozhodli svým hlasováním. Snímek, který získal dvě ocenění na karlovarském festivalu, tak zastoupí českou kinematografii na 88. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí ČFTA Eliška Míkovcová.

Režisér Slávek Horák představil svůj film Domácí péče. Na snímku s ním zleva Sára Venclovská, Zuzana Kronerová, Bolek Polívka a Alena Mihulová Foto: Jan Handrejch, Právo
Do boje o Oscary vyrazí Domácí péče

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 14. ledna 2016, slavnostní ceremoniál se uskuteční 28. února 2016 v Los Angeles.

"V letošním roce vybírali akademici z 39 českých hraných, dokumentárních a animovaných filmů ten nejzajímavější snímek, který bude reprezentovat českou kinematografii v boji o Oscary. Hlasování probíhalo od 1. do 16. září a mezi vysoce hodnocenými filmy se za Domácí péčí umístily Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského," uvedla Míkovcová.

Domácí péče získala v Karlových Varech cenu pro Alenu Mihulovou jako nejlepší herečku. Dostalo se jí i mezinárodního ohlasu, například nejvlivnější americký filmový časopis Variety vidí ve filmu pokračovatele tradice započaté Milošem Formanem a Jiřím Menzelem. Film byl zařazen i do soutěží mnoha dalších prestižních světových festivalů (Pusan, Haifa, Vancouver či Mannheim).

Univerzálně srozumitelný

"Mezinárodní ohlas filmu dokazuje, že Domácí péče velmi dobře komunikuje s publikem ve všech částech světa. To bylo také od začátku cílem filmu, vyprávět univerzálně srozumitelný, emocionální příběh zasazený do typicky místního (moravského) - pro ostatní svět 'exotického' - prostředí. Chtěl jsem vytvořit silný příběh se spoustou dojemných a vtipných momentů, film, ze kterého budou diváci odcházet rozhodnuti žít lépe, plněji a vnímavěji," komentoval to Horák, který vystudoval Filmovou školu v rodném Zlíně.

Ve studiu pokračoval na pražské FAMU. Jako asistent režie pracoval na filmu Kolja Jana Svěráka, oceněném Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Pro mezinárodní projekt Straight8 natočil dva krátké filmy, oba byly ve svých ročnících vybrány do finální šestky a promítány na festivalu v Cannes.

Domácí péče nabízí laskavý, ale nepřikrášlený pohled na vážnou nemoc. Obětavá ošetřovatelka Vlasta (Alena Mihulová) se stará o manžela (Bolek Polívka) a pacienty. Nikdy ji nenapadlo, že se musí starat i o sebe. Náhle onemocní a její mikrosvět se začíná hroutit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků