Hlavní obsah
Ocenění za nejlepší herecký výkon získala Pavla Gajdošíková za svou Maryšu. Foto: Divadlo Petra Bezruče

Divadlem roku 2018 je podle kritiků pražské Divadlo pod Palmovkou

Ceny divadelní kritiky za rok 2018 mají své vítěze. Divadlem roku se stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Vytvořilo i nejlepší loňskou inscenaci, a to Shakespearovu hru Něco za něco.

Ocenění za nejlepší herecký výkon získala Pavla Gajdošíková za svou Maryšu. Foto: Divadlo Petra Bezruče
Divadlem roku 2018 je podle kritiků pražské Divadlo pod Palmovkou

Ocenění za nejlepší herecký výkon získala Pavla Gajdošíková za svou Maryšu v ostravském Divadle Petra Bezruče a Saša Rašilov za roli Mefista v Národním divadle. Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou je Elegance molekuly autora Petra Zelenky v jeho režii v Dejvickém divadle. O cenách divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) rozhodují kritičky a kritici v anketě časopisu Svět a divadlo. O vítězích jich teď hlasovalo 80. Letos se konal už 27. ročník.

„Nejvíc nominací - šest - mělo pražské Národní divadlo, z toho čtyři Opera. Pět mělo Divadlo pod Palmovkou a třetí bylo Divadlo Na zábradlí se třemi nominacemi,” uvedli pořadatelé. Podle nich letos dominovaly s 20 nominacemi pražské scény. Hlasy v tomto ročníku získalo 75 inscenací, 61 ženských a 81 mužských hereckých výkonů, 40 divadel, 48 poprvé uvedených českých her, 79 scénografií, 50 hudeb a 64 talentů.

Divadlem roku se stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Mezi finalisty bylo pak i pražské Divadlo Na zábradlí a ostravská Komorní scéna Aréna. Nejlepší inscenací podle kritiky bylo provedení Shakespearovy hry Něco za něco v Divadle pod Palmovkou v režii Jana Klaty. Nominace měla pak i opera Sternenhoch v Národním divadle a Mýcení v Divadle Na zábradlí.

Rašilov z Fausta

Nejlepší mužský herecký výkon podal loni podle kritiků na prknech první scény Saša Rašilov jako Mefisto v Goethově Faustovi. Nominaci si vysloužili i Štefan Margita jako kapitán Vere v opěře Billy Budd z Národního divadla a Jan Vlasák jako Vincentio z inscenace Něco za něco v Divadle Pod Palmovkou.

Cenu za scénografii dostal Marek Cpin za scénu a kostýmy v představení Mýcení v Divadle Na zábradlí. Za hudbu roku si ocenění odnesl Ivan Acher za operu Sternenhoch v Národním divadle. Talentem roku se stala herečka, zpěvačka a muzikantka Tereza Marečková. V anketě kritiků a kritiček jako největší zážitek ze zahraničního divadla zabodovala inscenace Shakespearova Richarda III. v provedení berlínské Schaubühne am Lehniner Platz, kterou uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků