Hlavní obsah

Diváci mohou na internetu hlasovat pro nejlepší evropský film

Evropská filmová akademie (EFA) sídlící v Berlíně v pondělí na svých internetových stránkách otevřela pro veřejnost hlasování o nejlepší evropský film uplynulého roku. Zájemci mají po dobu dvou měsíců, tedy do 31. října, možnost svými hlasy rozhodnout o tom, který z nominovaných 12 filmů dostane na prosincovém vyhlašování 21. Evropských filmových cen v Kodani Cenu publika.

Diváci mohou na internetu hlasovat pro nejlepší evropský film

Cena publika bude jednou mezi řadou dalších, které budou udělovat odborné poroty.

Filmy nominované na letošní Cenu publika
Arn - Tempelriddaren od režiséra Petera Flintha
Pokání od režiséra Joea Wrighta
Ben X od Nika Balthasara
Bienvenue chez les Ch'tis od Dannyho Boona
Náš vůdce od Dennise Gansela
Sirotčinec od režiséra Juana Antonia Bayony
Prostě spolu od Clauda Berriho
Harry Potter a Fénixův řád od Davida Yatese
Keinohrhasen od Tila Schweigera
Mongol - Čingischán od Sergeje Bodrova
[Rec] od Jauma Balaguera
Paka Plazy a Saturno contro od Ferzana Ozpeteka.

 

Hlasovat pro některý z těchto filmů lze na internetových stránkách EFA. V minulých ročnících u diváků zvítězily filmy jako Volver režiséra Pedra Almodóvara nebo Amélie z Montmartru od Jeana-Pierra Jeuneta.

Česko mělo za rok 2007 v internetové soutěži o Cenu publika jediného zástupce, a to film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Ten se však nakonec v silné konkurenci neprosadil.

Na letošek Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) přímo nominovala na ceny EFA dva domácí snímky - Zelenkovy Karamazovy a Občana Havla od Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Tyto filmy však soutěží v jiných kategoriích než v divácké.


Evropská filmová cena se poprvé udílela v roce 1988 z iniciativy tehdejšího západoberlínského senátora (zemského ministra) Volkera Hassemera.

Evropská filmová akademie (EFA), která čítá na 1800 členů, pořádá slavnostní večer vyhlašování cen střídavě v Berlíně a v některé z evropských metropolí. Evropské filmové ceny mají podpořit svébytnost evropské kinematografie a dnes plní úlohu jakýchsi evropských Oscarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků